میزان هورمون HCG نشان دهنده پیشرفت دوره بارداری شماست و نشان می دهد که سلامت شما در این دوره تا چه اندازه است. در حالی که در طول دوره بارداری سالم، میزان هورمون HCG بالا می رود. زخم حاصل از سقط جنین باعث کاهش فوری و سریع هورمون های بارداری می شود. این سقوط و پایین آمدن فوری نشان دهنده چیست؟ کاهش میزان هورمون HCG چه تاثیری روی افراد می گذارد؟ این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام را بخوانید تا بتوانید جواب این سوالات را پیدا کنید. زیرا در این قسمت، ما اطلاعاتی درباره میزان هورمون HCG و نرمال شدن دوباره هورمون HCG پس از سقط جنین، جمع کرده ایم.

هورمون HCG چیست؟

هورمون HCG هورمونی است که بدن هنگام بارداری تولید می کند. کلمه ی HCG مخفف شده این کلمات (human chorionic gonadotropin) است، که به معنی غدد جنسی جفتی انسان می باشد. هورمون HCG توسط سلول های موجود در جفت انسان ساخته می شود. پس از لقاح، این هورمون باعث تغدیه رسانی به تخمک می شود.

میزان هورمون HCG در بدن پس از سقط جنین

پس از سقط جنین، چه مقدار طول می کشد تا سطح هورمون HCG دوباره به حالت نرمال باز گردد؟

از آن جایی که بارداری هرکسی با شخص دیگر متفاوت است، توانایی بدن شما پس از سقط جنین برای بازگشت به سلامتی و حالت نرمالش نیز ممکن است با دیگران متفاوت باشد. عوامل مهمی که در این جا تاثیر گذارند شامل این موارد هستند: طول دوره بارداری فرد به علاوه میزان اولیه HCG  که بدن تولید می کند. در برخی موارد، میزان HCG بعد از سقط جنین، پس از چند هفته به حالت عادی باز می گردد. در این جا به نکاتی اشاره شده که می تواند به شما کمک کند که بهتر متوجه این تغییرات شوید:

۱- میزان HCG پس از زمان سقط جنین:

مدت زمانی که باردار بوده اید، روی میزان HCG تاثیر می گذارد. برای مثال، هنگامی که برا اولین بار قاعدگی ماهانه را از دست می دهید و پریود نمی شوید، میزان هورمون HCG در طول دو هفته اول پریود نشدن، حدود 1080، 56 و 500 mlu/ml است. در مواردی که میزان HCG موجود در بدن بالا باشد، این به این معناست که برای نرمال شدن میزان هورمون ها پس از سقط جنین، مدت زمان بیشتری لازم است.

۲- مدت زمان لازم برای عادی و نرمال شدن:

پس از سقط جنین، پزشک شما بافت های جفت را بر می دارد. به علاوه، پزشک شما منتظر می ماند و می بیند که آیا بافت جفت از بدن شما جدا می شود یا نه. هنگامی که بافت جفت برداشته شد، میزان HCG به زیر صفر نزول می کند. در بیشتر موارد، این مقدار ممکن است به زیر 5mlU/ml نزول کند. نزول مقدار HCG ممکن است تا ۴ الی ۶ هفته پس از سقط جنین هم ادامه داشته باشد. اگر سقط جنین در هفته هشتم تا دهم بارداری اتفاق بیفتد، در این صورت، میزان هورمون HCG در بالاترین نقطه است. این به این معناست که در این صورت برای بازگشتن بدن به سطح نرمال HCG مدت زمان زیادتری نسبت به سقط جنین هایی که در سایر هفته های بارداری اتفاق می افتند، لازم است.

۳-  دلیل سقط جنین

دلیل سقط جنین می تواند روی زمانی که لازم است تا HCG پس از سقط جنین، به حالت نرمال برگردد، تاثیر گذار باشد. چگونه سقط جنین اتفاق افتاده، آیا سقط جنین ناگهانی بوده یا این که طی روند پزشکی این اتفاق افتاده، این موارد می توانند دلایلی برای کاهش میزان هورمون HCG باشند.

میزان هورمون HCG در بدن پس از سقط جنین

چه عواملی سبب افزایش هورمون های HCG، حتی پس از سقط جنین می شود؟

گاهی ممکن است که حتی بعد از سقط جنین، میزان هورمون HCG شما به بالا رفتن ادامه دهد. در موارد خاصی این اتفاق می افتد، در اینجا به برخی از دلایل این اتفاق اشاره می کنیم:

۱- سرطان جفت

اگر پزشک شما تشخیص داد که میزان هورمون های HCG شما، حتی پس از سقط جنین، رو به افزایش هستند، باید دلیل این اتفاق را جویا شوید.

هنگامی که به اواخر بارداری نزدیک می شوید یا حتی پس از سقط جنین، سلول های بنیادی که در جفت وجود دارند با سرعت نرمالی شروع به رشد می کنند. در نتیجه، این شرایط به عارضه ای به نام سرطان جفت ختم می شوند. این بیماری نوعی سرطان است که به سرعت رشد می کند و در رحم انسان به وجود می آید. سلول های غیر عادی، شروع به رشد در بافت ها می کنند و در جفت شکل می گیرند. این یک بیماری تروفوبلاستیک در زمان بارداری است، که به عارضه هایی بر می گردد که باعث ایجاد تومور در رحم انسان می شود.

علائم رایج سرطان جفت شامل خونریزی بی قاعده از مهبل و درد شدید است. حدود ۹ نفر از ۱۰ زنانی که پس از سقط جنین دچار سرطان جفت می شوند، با درمان زود هنگام توسط شیمی درمانی شاهد بهبود این عارضه بودند.

بارداری خارج از رحم نیز می تواند باعث بیماری تروفوبلاستیک در زمان بارداری شود. این نوع بارداری، به گونه ای است که تخمک بارور شده، قادر به بارداری کامل نیست، اما با این حال در رحم جای می گیرد و کاشته می شود. هنگامی که تخمک خارج از رحم برداشته شد، میزان هورمون HCG در برخی زنان شروع به افزایش می کند.

میزان هورمون HCG در بدن پس از سقط جنین

۲- بارداری خارج از رحم:

اگر شما در یک زمان، بارداری نرمال و بارداری خارج از رحم را تجربه می کنید، در این صورت میزان هورمون HGC در بدن شما افزایش می یابد، حتی اگر در آخر این بارداری ناموفق باشد و منجر به سقط جنین شود. بارداری خارج از رحم، نوعی بارداری است که در آن جنین شروع به رشد خارج از رحم مادر می کند. در بسیاری از موارد، بارداری خارج از رحم باعث ایجاد لوله فالوپ (در رحم) می شود.

پزشک شما، ممکن است برای کمک به پایان دادن به بارداری خارج از رحم، به شما جراحی یا استفاده از دارو را توصیه کند.

بارداری خارج از رحم، هیچ گاه به اندازه بارداری نرمال طول نمی کشد و به هیچ عنوان به تولد بچه منجر نمی شود. در نتیجه، پزشکان از روش جراحی یا تجویز دارو استفاده می کنند که بستگی دارد برای شرایط شما کدام یک مناسب تر است. در این شرایط، پزشکان به سریع ترین روش ممکن به بارداری پایان می دهند.

میزان هورمون HCG در بدن پس از سقط جنین

چه مدت پس از سقط جنین می توانید دوباره باردار شوید؟

ممکن است تصور کنید که پس از سقط جنین بدن شما زمان زیادی برای بارداری مجدد احتیاج دارد. در حقیقت، می توانید زودتر از آن چه فکرش را می کنید، دوباره باردار شوید. پس از سقط جنین، ممکن است پس از ۴ یا ۶ هفته دوباره به حالت عادی قاعدگی بازگردید. در موارد محدودی، ممکن است که در زمان کمی دوباره شروع به تخمک گذاری کنید، این مدت کم می تواند دو هفته پس از سقط جنین باشد.

اگر باردار شوید، میزان هورمون HCG شروع به رشد چشمگیری می کند. پزشک شما ممکن است که پس از سقط جنین به شما توصیه کند که آزمایش HCG دهید. این آزمایش به پزشک شما این امکان را می دهد که تشخیص دهد چه هنگام میزان هورمون HCG شما بیش از 5 mlU/ml می شود.

میزان هورمون HCG در بدن پس از سقط جنین

آیا ممکن است که جواب تست HGC به طور اشتباه، مثبت شود؟

هنگامی که جواب تست HCG شما مثبت می شود، به احتمال خیلی زیاد نشان دهنده بارداری است. به هر حال، در برخی موارد نتیجه تست HCG به طور غلط، مثبت نشان داده می شود که البته این اتفاق خیلی به ندرت می افتد.

در این جا به موارد محدودی که ممکن است تست HCG به طور اشتباه، مثبت نشان داده شود، اشاره می کنیم:

  • اگر شما دچار هر نوع سرطانی باشید، به خصوص سرطان تروفوبلاستیک در دوران بارداری.
  • اگر سقط جنین در هفته های اول بارداری اتفاق افتاده باشد.
  • در برخی موارد، پادتن ها روی سطح HCG در آزمایش، تاثیر گذارند.
  • اگر از دارویی استفاده می کنید که حاوی HCG است، این امر می تواند میزان هورمون HCG موجود در بدن شما را به مقدار بالا نشان دهد.

تحمل سقط جنین برای بدن شما ممکن است بسیار دشوار باشد، اما به زودی آثار بهبودی و التیام را مشاهده کرده و همه چیز به شرایط نرمال قبل باز می گردد. حتما درست و خوب غذا بخورید و به اندازه کافی استراحت کنید تا به بدنتان کمک کنید که سریع تر به حالت نرمال بر گردد. با پزشکتان درباره ی تمام آزمایش هایی که باید بدهید تا مطمئن شوید که سطحHCG  بدنتان مناسب است، صحبت کنید.