خونریزی نامنظم خسته کننده است مخصوصاً زمانی که قصد بارداری داشته باشید. اما ناامید نشوید زیرا این خونریزی می تواند علامت یک خبر خوب برای شما باشد. این مسئله ممکن است خونریزی لانه گزینی باشد. لانه گزینی یک مرحله فزیولوژیکی نرمال و همچنین اولین علامت بارداری می باشد. با مطالعه این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام، اطلاعات بیشتری در رابطه با لانه گزینی ، وضعیت آن، علائم مختلف و اینکه چطور میتوان از موفقیت لانه گزینی مطمئن شد، بدست خواهید آورد.

فهرست عناوین در یک نگاه
 1.  لانه گزینی چیست؟
 2. چه موقع لانه گزینی اتفاق می افتد؟
 3. مراحل لانه گزینی
 4. علامت های رایج لانه گزینی
  1. خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی
  2. گرفتگی
  3. تغییر در سینه ها
  4. افزایش درجه حرارت پایه ای بدن
  5. تکرر ادرار
  6. هوس های غذایی یا بیزاری از آن
  7. مخاط دهانه رحم
 5. چگونه از لانه گزینی موفق مطمئن شویم؟
 6. چطور احتمال لانه گزینی را افزایش دهیم؟
  1. تعادل رژیم غذایی برای میزان هورمون های سالم و پوشش رحم
  2. ایجاد حس خوب و خوشایند
  3. درمان های طبیعی، گیاهی و مکمل ها
  4. به اندازه کافی استراحت کنید
  5. به توانایی خود باور داشته باشید
 7. چطور لانه گزینی غیر طبیعی رخ می دهد؟
  1. بارداری خارج رحمی
  2. مولی هیداتیدیفرم
  3. مشکلات مرتبط با جفت
 8. سوالات رایج در این مورد

علائم لانه گزینی

لانه گزینی چیست؟

لانه گزینی به اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم برای رشد و تکامل گفته می شود. این یک مرحله کاملاً طبیعی است که یک هفته پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد و همچنین مرحله اولیه بارداری تلقی می شود. یک سوم از بانوان خونریزی لانه گزینی را تجربه کرده اند، اما آن را با خونریزی قاعدگی اشتباه می گیرند. چون که درست در زمان چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.

چه موقع لانه گزینی اتفاق می افتد؟

در اغلب موارد لانه گزینی 9 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد، اما در برخی افراد این پدیده ممکن است زودتر از 7 روز و یا حتی دیرتر از 12 روز، اتفاق بیفتد. بنابراین اگر تخمک گذاری چهارده روز پس از قاعدگی رخ دهد، لانه گزینی می تواند روز 23 واقع شود. طی تخمک گذاری، تخمدان ها سلول تخم را رها خواهند کرد. زمانی که اسپرم وارد لوله فالوپ شود، تخم آزاد شده 12 الی24 ساعت پس از تخمک گذاری بارور می شود.

تخمک لقاح یافته به عنوان زیگوت شناخته شده است، پس این زیگوت به طرف پایین لوله فالوپ حرکت می کند. طی این زمان چندین مرتبه تقسیم می شود و به شکل بلاستوسیت در می آید و پس از 5 الی 6 روز پس از لقاح وارد حفره رحم می شود و در رحم لانه می کند.

لانه گزینی 1 الی 2 روز طول می کشد. بنابراین همه مراحل، از باروری تا لانه گزینی، 6 الی 10 روز به وقوع می پیوندد. این بدین معنی است که لانه گزینی بین بیستمین الی بیست وچهارمین روز چرخه قاعدگی منظم اتفاق می افتد.

بررسی مراحل آن

لانه گزینی جنین ششمین یا هفتمین روز پس ار تخم گذاری رخ می دهد. این فرآیند طی سه مرحله رخ می دهد.

در اولین مرحله، جنین به دیواره رحم متصل می شود. این فاز اولیه فرآیند لانه گزینی استقرار نامیده شده است. طی این مرحله جنین حدود 5 الی 6 روزه است.

در دومین مرحله، تخمک بارور شده به دیواره رحم نفوذ می کند، رحم مکانی امن برای جنین است. این فرآیند چسبندگی بلاستوسیت به آندومتریوز است.

در سومین مرحله، جنین عمیقاً در دیواره رحم نفوذ می کند، تخمک در حفره آندومتریال قرار گرفته است و به عنوان اندومتریوم رشد می کند.

علائم لانه گزینی

علامت های رایج لانه گزینی بارداری

بارداری ها و علائم لانه گزینی آن با هم متفاوت است. آنها حتی ممکن است از بارداری اول یک شخص تا موارد بعدی متفاوت باشند. بعضی از خانم ها ممکن است متوجه هیچ علامتی در رابطه با لانه گزینی نشوند در زیر علائم لانه گزینی ممکن ذکر شده است:

خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی

خونریزی یکی از علائم ابتدایی لانه گزینی است. این مسئله زمانی رخ می دهد که جنین به دیواره رحم نفوذ می کند. خونریزی ناشی از لانه گزینی چطور به نظر می رسد؟ این خون، صورتی رنگ و رقیق است و به قرمزی و غلیظی خون ریزی قاعدگی نیست. این خونریزی مداوم و استوار و به شکل لخته خون نیست و ممکن است چندین بار شروع شده و دوباره قطع شود ودر موارد گوناگون از چند ساعت تا دو روز متغیر است.

گرفتگی

دومین علامت رایج پس از لکه بینی گرفتگی عضلات استکه شبیه به گرفتگی دوره قاعدگی می باشد، اما این گرفتگی خفیف تر است واحساس درد کمتری وجود دارد.

در چه قسمتی از بدن گرفتگی لانه گزینی احساس می شود؟ شما آن را در قسمت پایین کمر و زیر شکم که مرتبط با انقباضات دیواره رحم همراه است، تجربه خواهید کرد. اگر درد و گرفتگی طولانی و شدید و غیر قابل تحمل بود، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تغییر در سینه ها

بلافاصله پس از لانه گزینی تغییراتی در بدن پدیدار می شود. سینه ها هم تحت تأثیر این تغییرات قرار خواهد گرفت. تغییراتی چون درد، تورم و افزایش حساسیت آنها. این تغییرات به علت افزایش هورمون های زنانه پس از بارداری، ایجاد می شود. در برخی موارد این چنین تغییراتی در زمان تخمک گذاری و هفته اول نیز قابل مشاهده است.

افزایش درجه حرارت پایه ای بدن

درجه حرارت پایه ای بدن  (BBT)در دوران لانه گزینی افزایش می یابد و می تواند روشی برای تشخیص بارداری باشد. بنابراین اگر قصد بارداری دارید باید یک جدول از درجه حرارت بدن به طور روزانه تهیه کنید و بررسی کنید که آیا این درجه حرارت رو به افزایش است یا خیر.BBT در زمان تخمک گذاری به واسطه افزایش هورمون پروژسترون افزایش می یابد واگر لانه گزینی اتفاق بیافتد این دما بالا می ماند.

علائم لانه گزینی

تکرر ادرار

در طول هفته لانه گزینی ممکن است احساس تکرر ادرار داشته باشید. افزایش جریان خون در ناحیه لگن فشاری بر مثانه اعمال می کند. این فشار حس نیاز به تخلیه ادرار را افزایش می دهد.

هوس های غذایی یا بیزاری از آن

یکی دیگر از علائم برجسته لانه گزینی است. هورمون هایی که در نتیجه لانه گزینی تولید شده اند تمایل بانوان را نسبت به غذاهایی که دوست دارند و غذاهایی که دوست ندارند، تغییر می دهد. ممکن است تمایل به خوردن غذاهایی که قبلاً نخورده اید یا دوست نداشته اید در شما افزایش یابد.

گرگرفتگی

گرگرفتگی یک علامت لانه گزینی است که کمتر در بانوان دیده می شود. در طی این دوران نوسان، میزان هورمون ها سبب گرگرفتگی می شوند و برای مدت 15 دقیقه طول می کشد. اگر چه این یک علامت متناقض است، احتمال دارد که آن را در ارتباط با دیگر علائم در نظر بگیرید.

مخاط دهانه رحم

افزایش میزان پروژسترون پس از لانه گزینی سبب شده که گردن رحم متورم شود و میزان جریان خون در آن افزایش یابد. علاوه بر این غده ها بزرگ شده و هورمون ها باعث تحریک غدد شده و ترشح مخاط رحم افزایش می یابد. این مخاط ترشح شده شامل اندکی خون است، به همین علت مخاط دهانه رحم صورتی رنگ یا قهوه ای به نظر می رسد. اگر چه علائم بالا می تواند بارداری را مشخص کند، شما نمی توانید از آن مطمئن باشید و باید آزمایش دهید. به علاوه، به یاد داشته باشیم همه ی بانوان این علائم را نخواهند داشت.

علائم لانه گزینی

چگونه از لانه گزینی موفق مطمئن شویم؟

تنها اطمینان از بارداری از طریق آزمایش میسر است. اگر متوجه هر گونه لکه بینی یا خونریزی لانه گزینی شدید سه روز صبر کنید سپس از یک تست بارداری خانگی (بیبی چک) استفاده کنید، زیرا احتمال گرفتن نتیجه موفق به علت افزایش میزان hCG بالا می رود.

دیگر روش اطمینان از بارداری موفق سونوگرافی است، با این روش میتوان از اتصال جنین به دیواره رحم اطمینان پیدا کرد. پس از سه الی چهار هفته پس از لانه گزینی میتوانید جنین در رحم را در سونوگرافی مشاهده کنید.

تجربه کردن علائم، اما گرفتن نتیجه تست منفی؟

ممکن است تمامی علائم لانه گزینی موفق را تجربه کنید اما در نهایت با نتیجه تست منفی روبه رو شوید. احتمال روبه رو شدن با این مسئله به علت وجود ناکافی همورمون hCG  ممکن است. در برخی موارد، ده روز پس از لانه گزینی، برای داشتن هورمون کافی در بدن و گرفتن نتیجه مثبت، زمان لازم است. بنابراین صبور و خوش بین باشید.

چطور احتمال لانه گزینی را افزایش دهیم؟

اگر قصد بارداری داشته باشید، دو هفته پس از سیکل قاعدگی استرس زا است. بالا رفتن میزان استرس، با برهم زدن میزان هورمون های بدن از لقاح جلوگیری می کند. بنابراین لازم است با روش هایی که احتمال بارداری را بالا می برد آشنا شوید. روش های زیر به شما کمک می کند دو هفته انتظار را با آسودگی و لذت پشت سر بگذارید.

تعادل رژیم غذایی برای میزان هورمون های سالم و پوشش رحم:

غذاهای غنی از فیبر، میزان هورمون استروژن، سوخت و ساز و عمل گوارش را بالا می برد. سبزیجات سبز تیره مثل کلم، کولارد سبز، چغندر سبز، تخم کتان، آجیل، حبوبات را زیاد مصرف کنید. روزانه حدود 28 گرم فیبر مصرف کنید.

غذاهای مقوی از میزان هورمون های سالم حمایت می کند. موادی چون روغن نارگیل، روغن ماهی، گوجی بری، جنسینگ را به رژیم غذایی خود وارد کنید.

حمایت از رشد سالم غشای رحم به وسیله خوردن گیاهانی که در دوران بارداری مجاز است و غذاهای مغذی ممکن می شود. مصرف گیاهانی چون چای ترش،گزنه، برگ تمشک قرمز، دم کرده یا عصاره ترشک را فراموش نکنید. غذاهای مغذی چون ماهی سالمون، گوشت، تخمه کدو وآفتاب گردان.

از غذاهایی که درجه حرارت بدن را بالا می برد، استفاده کنید. وقتی میزان پروژسترون بالا رود درجه حرارت نیز افزایش می یابد. بنابراین یک رحم گرم محیط ایده آل برای حمایت از یک زندگی جدید است. سعی کنید از سوپ ها و خورشت هایی که با گیاهان گرم چون دارچین، زنجبیل و فلفل قرمز همراه هستند استفاده کنید.

علائم لانه گزینی

ایجاد حس خوب و خوشایند:

ممکن است طی دو هفته اول که منتظر یک خبر خوب هستید، امید و انتظار بالایی داشته باشید. شما سرشار از انتظار و اضطراب هستید. این مسئله می تواتد سبب آزاد شدن هورمون اضطراب در بدن شود که از بارداری جلوگیری می کند. طی این دوره خونسرد باشید. در ذهن خود رویای باردار شدن را بپرورانید ولی اجازه ندهید به یک وسواس فکری تبدیل شود. خودتان را مشغول کنید، کارهایی که دوست دارید انجام دهید، در این صورت می توانید احساسات خود را تحت کنترل نگه دارید.

درمان های طبیعی، گیاهی و مکمل ها

درمان های طبیعی مشخص روی رحم اثر خواهد گذاشت و بنابراین از بارداری جلوگیری می کند. از روش هایی مثل استعمال روغن کرچک، ماساژ خود باروری، ماساژ شکم و روغن درمانی رحم ممانعت کنید. همه این روش ها در دوران قبل از تخمک گذاری مفید و پرفایده است اما نه در زمان لانه گزینی. شما می توانید با طب سوزنی، برنامه های گیاهی، مکمل ها و ویتامین ها همراه باشید.

به اندازه کافی استراحت کنید

در حالی که منتظر خبر بارداری هستید ممکن است فک خود را محکم بفشارید، شکم را منقبض کنید یا شانه های خود را بالا و سنگین نگه دارید که همه ی این موارد علامت استرس است. سعی کنید از فکر و کارهای استرس زا جلوگیری کنید. محیطی سالم و با آرامش در خانه و محل کار فراهم کنید. شب ها زود بخوابید و در طول روز یک چرت بزنید.

اگر می دوید یا ورزش سنگین انجام می دهید آن را به پیاده روی سریع یا یوگا تغییر دهید. بدن خود را ماساژ دهید، با عزیزانتان برنامه پیاده روی و پیک نیک بریزید. رحم خود را به لانه تبدیل کنید بدین معنی که آن را به مکانی امن برای جنین تبدیل کنید.

به توانایی خود باور داشته باشید

ممکن است باردار نشوید اگر به توانایی خود شک داشته باشید. طرز فکر خود را عوض کنید، خود را باور داشته باشید. فکر منفی می تواند تعادل هورمون ها رو به هم بزند و در نتیجه روی تخمک گذاری سالم، لانه گزینی و بارداری اثر می گذارد. مشاوره مثبت و مدیتیشن باعث خواهد شد که در مورد بدن خود مثبت فکر کنید.

علائم لانه گزینی

چطور لانه گزینی غیر طبیعی رخ می دهد؟

در موارد نادر، زنان می توانند لانه گزینی غیر طبیعی را تجربه کنند که منجر به از دست دادن جنین می شود. این موقعیت های نادر عبارتند از:

بارداری خارج رحمی

وقتی تخمک بارور بیرون از رحم، لانه کند بارداری خارج رحمی گفته می شود. معمولا زمانی که جنین نتواند داخل رحم فرود آید لانه گزینی در لوله فالوپ اتفاق می افتد.گاهی می تواند به تخمدان ها و یا شکم متصل شود. این نوع از بارداری می تواند به خونریزی شدید داخلی و پاره شدن لوله منجر شود. بنابراین لازم است بلافاصله به متخصص مراجعه کرد. همیشه خطر بارداری خارج رحمی وجود خواهد داشت.

مولی هیداتیدیفرم

این فرآیند زمانی رخ می دهد که بلاستوسیت تقسیم شده به سرعت در دیواره رحم لانه می کند اما به عنوان یک جنین تکامل یافته رشد نخواهد کرد. به جای جنین، بلاستوسیت به یک تومور تبدیل می شود. شما ممکن است تمام علائم بارداری را داشته باشید و حتی با نتیجه تست بارداری مثبت روبه رو شوید که در نتیجه تولید هورمون hCG  توسط سلول های تومور رخ می دهد. تنها با سونوگرافی میتوان بارداری مولی هیداتیدیفرم را تشخیص داد.

مشکلات مرتبط با جفت

ناهنجاری های مربوط به جفت به مکانی که لانه گزینی اتفاق افتاده است، بستگی دارد. اگر عملکرد جفت موثر نباشد بارداری ادامه دار نخواهد بود. مشکلات جفت منجر به از دست دادن بارداری می شود که به از دست دادن زود هنگام جنین، سقط جنین گفته می شود. اگر ناهنجاری های جفت در اواخر بارداری رخ دهد منجر به تولد زودرس و ایجاد عوارض برای مادر و کودک خواهد شد.

لانه گزینی اولین قدم بارداری است. این پدیده می تواند بسیار نامحسوس باشد طوری که ممکن است شما نفهمید در بدنتان اتفاق افتاده است. اما زمانی که درخواست برای بارداری بالا رود، شما تمایل دارید حتی تغییرات جزئی را مرتبط با بادراری تلقی کنید. مهم این است که مضطرب نباشید و با یک نتیجه منفی ناامید نشوید.

علائم لانه گزینی

سوالات رایج در این مورد

چه مدت خونریزی لانه گزینی طول می کشد؟

خونریزی لانه گزینی برای مدت چند ساعت تا دو روز طول می کشد. در موارد نادر حتی بیشتر از دو روز هم مشاهده می شود. مدت خونریزی به میزان خون که هنگام لانه گزینی آزاد می کند بستگی دارد.

چه مدت گرفتگی لانه گزینی طول می کشد؟

گرفتگی لانه گزینی 5 دقیقه طول می کشد، در برخی موارد از کمتر از پنج دقیقه تا بیشتر از دو روز متغییر است.

گرفتگی لانه گزینی چطور احساس می شود؟

آنها مثل یک گرفتگی خفیف یا درد در پایین شکم حس می شوند. بعضی از زنان ممکن است تنها قسمتی از آن را تجربه کنند اما برخی گرفتگی گاه به گاه خواهند داشت.