خونریزی نامنظم خسته کننده است مخصوصاً زمانی که قصد بارداری داشته باشید. اما ناامید نشوید زیرا این خونریزی می تواند علامت یک خبر خوب برای شما باشد.

این مسئله ممکن است خونریزی لانه گزینی باشد. لانه گزینی یک مرحله فزیولوژیکی نرمال و همچنین اولین علامت بارداری است.

با مطالعه این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام، اطلاعات بیشتری در رابطه با لانه گزینی ، وضعیت آن، علائم مختلف و اینکه چطور میتوان از موفقیت لانه گزینی مطمئن شد، بدست خواهید آورد.

لانه گزینی؛ علائم، نشانه ها، جدول زمانی و آزمایش

کاشت یا لانه گزینی یک مرحله اولیه مهم در هر بارداری محسوب می شود. این مقاله علائم رخ داده در کاشت را مورد بررسی قرار می دهد، همچنین با مرور چند علامت کاذب در اوایل دوران بارداری زمان آزمایش تست بارداری را نیز پیشنهاد می کند.

بعد از اتصال اسپرم و تخمک (لقاح) سلول های ترکیبی خیلی سریع شروع به تکثیر می کنند و از طریق یکی از لوله های رحمی وارد رحم می شوند. به گزارش مدیکال نیوزتودی، به این گروه از سلول های در حال رشد سریع بلاستوسیست (مرحله ‌ای از مراحل جنینی بین ۳ تا ۵ روزه از مهره داران گفته می‌ شود.

یک بلاستوسیست توده‌ای متشکل از ۱۰۰ سلول یا بیشتر است. به عبارت دیگر زیگوتی یا سلول تخم) است که طی تقسیم ‌های متوالی در لوله فالوپ به وجود آمده و در رحم مانند توپی تو خالی است که درون آن با مایعات پر شده است) گفته می شود.

کاشت یا لانه گزینی چگونه کار می کند؟

لقاح تخمک توسط اسپرم در یکی از دو لوله رحمی انجام می شود. اینها رحم را به تخمدان ها متصل می کنند که در دو طرف واقع شده اند. تخمک بارور شده را زیگوت می نامند و از لوله به سمت رحم حرکت می کند. هنگام حرکت تقسیم شده و رشد می کند و به یک ساختار چند سلولی موسوم به بلاستوسیست تبدیل می شود.

مرحله نخست کاشت زمانی رخ می دهد که بلاستوسیست به پوشش رحم، غشای مخاطی به نام آندومتر متصل شود سپس بلاستوسیست خود را در دیواره رحم فرو می برد.

هنگام قرار گیری در رحم این بسته کوچک سلول باید به دیواره رحم پیوند داده یا کاشته شود. این مرحله که به عنوان کاشت یا لانه گزینی نیز شناخته می شود باعث افزایش سطح همه آن هورمون های حاملگی (استروژن، پروژسترون و اچ سی جی یا گنادوتروپین جفتی انسان) می شود.

اگر لانه گزینی رخ ندهد پوشش رحم در دوره طبیعی ماهانه ریخته می شود. در صورت داشتن قصد بارداری این امر به طور جدی ناامید کننده است، اما به یاد داشته باشید بدن به احتمال زیاد برای لانه گزینی یا کاشت مجدد آماده می شود، اما در صورت لانه گزینی موفق هورمون ها وظیفه خود را انجام می دهند یعنی باعث می شوند جفت و جنین (کودک آینده شما) رشد کرده و پوشش رحم در جای خود باقی بماند و از بارداری حمایت کند.

زمان سنجی

لانه گزینی یک فرآیند پیچیده با یک پنجره کوتاه است یعنی حدود 6 تا 10 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد. یک عامل موثر در زمان بندی این است که آندومتر در کل چرخه قاعدگی تغییر می کند، ضخیم می شود و ریزش می کند و در نهایت در هر چرخه فقط برای چند روز پذیرای بلاستوسیست است.

حتی با وجود مناسب بودن زمان احتمال می رود کاشت یا لانه گزنی اتفاق نیفتد. بر اساس اظهارات محققان عدم کاشت علت اصلی از دست دادن بارداری در اوایل محسوب می شود.

علائم لانه گزینی یا کاشت

از علائم لانه گزینی می توان به خونریزی و گرفتگی عضلات اشاره کرد. خونریزی لانه گزینی لکه بینی یا خونریزی سبک است که حدود یک تا 2 هفته پس از لقاح رخ می دهد و به طور معمول کوتاه مدت و سبک تر از یک دوره عادی است. خون اغلب کم رنگ تر از خون قاعدگی است یا می تواند به رنگ قهوه ای زنگ زده باشد.

تحقیقات کمی در مورد گرفتگی لانه گزینی انجام شده، اما ممکن است در قسمت تحتانی شکم یا کمر احساس شوند:

 • کشیدگی خفیف
 • مور مور
 • خارش

تغییر در پستان ها

بلافاصله پس از لانه گزینی تغییراتی در بدن نمایان می شود که پستان ها نیز از این قاعده مسثتنی نیستند. تغییراتی چون درد، تورم و افزایش حساسیت پستان ها را تحت الشعاع قرار می دهند.

این تغییرات به علت افزایش هورمون های زنانه پس از بارداری رخ می دهد. در برخی موارد این تغییرات در زمان تخمک گذاری و هفته نخست نیز قابل مشاهده است.

افزایش درجه حرارت بدن

درجه حرارت پایه ای بدن در دوران لانه گزینی افزایش می یابد و روشی برای تشخیص بارداری محسوب می شود، بنابراین در صورت داشتن قصد بارداری با تهیه جدولی درجه حرارت بدن خود را به طور روزانه در آن یادداشت کنید.

با یادداشت درجه حرارت ها متوجه خواهید شد آیا روند صعودی دارد یا خیر. درجه حرارت پایه ای بدن BBT در زمان تخمک گذاری به واسطه افزایش هورمون پروژسترون افزایش می یابد و در صورت انجام کاشت موفقیت آمیز دمای بدن افزایش می یابد.

گرگرفتگی

گرگرفتگی به عنوان نشانه ای از لانه گزینی کمتر در بانوان مشاهده می شود. طی این دوران نوسان میزان هورمون ها سبب گرگرفتگی می شوند و برای مدت 15 دقیقه طول می کشد. اگر چه این یک علامت متناقض است، اما همراه با علائم دیگر مورد توجه قرار می گیرد.

مخاط دهانه رحم

افزایش میزان پروژسترون پس از لانه گزینی باعث تورم گردن رحم می شود و میزان جریان خون در آن افزایش یابد. علاوه بر این، ضمن بزرگ شدن غده ها و تحریک غدد با هورمون ها ترشح مخاط رحم افزایش می یابد.

مخاط ترشح شده شامل اندکی خون است به همین علت مخاط دهانه رحم صورتی رنگ یا قهوه ای به نظر می رسد. اگر چه علائم بالا می تواند نشان دهنده بارداری باشد، اما برای اطمینان خاطر باید آزمایش داد.

سایر علائم اولیه بارداری

بارداری در اوایل ممکن است با علائم اضافی دیگر نمایان شود که مدت کوتاهی پس از کاشت شروع می شود و برای سه ماهه نخست و گاهی فراتر از آن ادامه یابد. این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • خستگی
 • بسیار حساس شدن
 • حالت تهوع
 • استفراغ به ویژه صبح ها اغلب از حدود 6 تا 9 هفته
 • سردرد
 • سوزش سردل
 • دارای پستان های بزرگ یا حساس برخی اوقات بیرون زدن بیش از حد نوک پستان ها
 • نیاز به دفع مکرر
 • یبوست
 • احساس یک طعم عجیب در دهان
 • هوس غذایی و انزجار
 • تغییر در وزن

برخی از زنان باردار بسیاری از این علائم را تجربه می کنند در حالی که تعداد دیگری هیچ کدام از آنها را تجربه نمی کنند.

جدول زمانی لانه گزینی

جدول زمانی لانه گزینی و حاملگی زودرس شامل موارد زیر است که براساس چرخه قاعدگی 28 روزه انجام می شود:

روز اول: روز نخست قاعدگی

روز چهاردهم: تخمک گذاری

روز پانزدهم: لقاح – تخمک حدود 24 ساعت پس از تخمک گذاری قابل باروری است

روز بیستم تا بیست و چهارم: کاشت بلاستوسیست در رحم

بیشتر بخوانید:شربت متادون سهم بزرگی در مسمومیت های دارویی دارد

دلایل دیگر علائم مشابه

علائم زیر می تواند نشان دهنده لانه گزینی باشد، اما همچنین می تواند ناشی از دلایل دیگری از جمله از دست دادن بارداری هم باشد.

خون ریزی

بر اساس اعلام کالج متخصص زنان و زایمان در آمریکا، خونریزی واژن در 15 تا 25 درصد از بارداری های اولیه رخ می دهد که می تواند نشانه ای از لانه گزینی باشد، اما در عوض می تواند به موارد زیر هم اشاره داشته باشد:

سقط جنین

حاملگی خارج رحمی

خونریزی از دهانه رحم به دلیل افزایش جریان خون در ناحیه

بروز یک عفونت

همچنین برخی اوقات خونریزی به دلیل معاینه لگنی، رابطه جنسی یا پاپ اسمیر نیز رخ می دهد.

گرفتگی

گرفتگی یا کمردرد می تواند لانه گزینی را نشان دهد، اما در اوایل می تواند نشانه از دست دادن بارداری نیز باشد. از آنجا که آزمایش های بارداری در حال حاضر بسیار حساس و دقیق هستند برخی از افراد می دانند از دست دادن بارداری خیلی زود را به عنوان یک بارداری شیمیایی یا سقط جنین زودهنگام تجربه می کنند که این سقط فقط در حدود 5 هفته رخ می دهد.

علاوه بر این، ممکن است فردی خونریزی و گرفتگی لانه گزینی را با پریود اشتباه بگیرد اگرچه علائم کاشت به طور معمول یک هفته یا قبل از پریود اتفاق می افتد. برخی اوقات خونریزی کم، لکه بینی و گرفتگی در اوایل بارداری بدون مشکل برطرف می شود. با این حال، هر فردی که با خونریزی یا درد جدی تری دست و پنجه نرم می کند باید با پزشک مشورت کند. این علائم ممکن است به عنوان مثال علائم حاملگی خارج رحمی باشد که یک اورژانس پزشکی محسوب می شود.

علاوه بر این، افراد باردار با عامل ارهاش منفی می توانند پس از هرگونه خونریزی به تزریق گلوبولین ایمنی رزوس نیاز داشته باشند تا از بروز مشکلات دیگر از جمله کم خونی همولیتیک در جنین جلوگیری شود.

راهکارهایی برای افزایش احتمال لانه گزینی

در صورت داشتن قصد بارداری 2 هفته پس از سیکل قاعدگی همراه با استرس زیاد سپری می شود. افزایش میزان استرس، با برهم زدن میزان هورمون های بدن از لقاح جلوگیری می کند، بنابراین لازم است از عوامل مخرب و بهبوددهنده در این زمینه آشنا شوید. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره می شود:

تعادل رژیم غذایی برای میزان هورمون های سالم و پوشش رحم

مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر، میزان هورمون استروژن، سوخت و ساز و عمل گوارش را افزایش می دهد. سبزی های سبز تیره مثل کلم، چغندر سبز، تخم کتان، آجیل، حبوبات را زیاد مصرف کنید. مصرف روزانه حدود 28 گرم فیبر برای لانه گزینی موفقیت آمیز توصیه می شود.

مواد غذایی مقوی ضمن حمایت از هورمون های سالم شامل مواردی مانند روغن نارگیل، روغن ماهی و جنسینگ است. حمایت از رشد سالم غشای رحم با مصرف گیاهان مجاز و مغذی در دوران بارداری ممکن می شود.

مواد غذایی مغذی مانند ماهی سالمون، گوشت، تخمه کدو و آفتاب گردان را در برنامه غذایی خود بگنجانید. تز مواد غذایی افزایش دهنده در جه حرارت بدن استفاده کنید.

هنگام افزایش میزان پروژسترون درجه حرارت نیز افزایش می یابد، بنابراین محیط رحم گرم محیطی ایده آل برای حمایت از یک زندگی جدید است.  سوپ ها و خورشت های تهیه شده با گیاهان گرم مانند دارچین، زنجبیل و فلفل قرمز را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

حس خوب و خوشایند

دو هفته نخست چشم انتظاری با اضطراب و نگرانی زیاد سپری می شود که این  امر باعث آزاد شدن هورمون اضطراب در بدن می شود که می تواند از بارداری جلوگیری کند.

سعی کنید در این زمان انتظار خونسردی خود را حفظ کنید و مثبت اندیش باشید. در این دوران چشم انتظاری سعی کنید خود را با کارهای مورد علاقه تان سرگرم کنید تا از جرقه افکار منفی جلوگیری کنید.

درمان های طبیعی، گیاهی و مکمل ها

برخی از روش های طبیعی درمانی روی رحم برای جلوگیری از بارداری تاثیر دارند، بنابراین از برخی روش ها مانند استفاده از روغن کرچک، ماساژ خود باروری، ماساژ شکم و روغن درمانی رحم خودداری کنید.

این روش های درمانی در دوران قبل از تخمک گذاری مفید و سودمند هستند نه در زمان لانه گزینی.

استراحت به اندازه کافی

سعی کنید در روزهای چشم انتظاری برای خبر بارداری از فکر و کارهای استرس زا دوری کنید. با فراهم کردن محیطی سالم و پر از آرامش در خانه و محل کار به کنترل و مدیریت استرس خود کمک کنید.

شب ها زود بخوابید و در طول روز در صورت نیاز کمی استراحت کنید. در صورت دویدن یا انجام ورزش های سنگین این گزینه ها را به پیاده روی سریع یا یوگا تغییر دهید.

ضمن ماساژ بدن با افراد نزدیک خود برای تفریح برنامه ریزی کنید در اقع رحم خود را به لانه تبدیل کنید یعنی آن را به مکانی امن برای جنین تبدیل کنید.

خودباوری به توانایی خود

در صورت عدم موفقیت در لانه گزینی و باردار نشدن به توانایی خود شک نکنید. از بروز افکار منفی پرهیز کنید زیرا این نوع از افکار می تواند تعادل هورمون ها رو به هم بزند و در نتیجه روی تخمک گذاری سالم، لانه گزینی و بارداری اثر می گذارد. کمک از روان درمانگر، مدیتیشن، یوگا و مراقبه به حفظ آرامش و خودباوری کمک می کند.

چه زمانی آزمایش بارداری انجام شود

آزمایش های بارداری در خانه هورمون گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) در ادرار را تشخیص می دهد. بدن فرد باردار شروع به تولید این هورمون قبل از کاشت یا لانه گزینی می کند. سطح موجود در خون و ادرار تقریبا هر 24 ساعت برای 8 هفته دو برابر می شود و در حدود 10 هفته به اوج خود می رسد.

آزمایش های بارداری در خانه می تواند hCG را در ادرار حدود 12 تا 15 روز پس از تخمک گذاری در افرادی که سیکل قاعدگی 28 روزه دارند تشخیص می دهد. نتیجه مثبت آزمایش بارداری در روزی که قاعدگی از دست رفته است امکان پذیر می شود. با این حال، آزمایش ها آنقدر قابل اعتماد نیستند که نتیجه منفی در این مرحله به طور قطع به معنای باردار نشدن فرد باشد. انجمن شیمی بالینی آمریکا پیشنهاد می کند در این حالت فرد حدود 10 روز پس از پریود دوباره آزمایش را تکرار کند.

 

فهرست عناوین در یک نگاه
 1.  لانه گزینی چیست؟
 2. چه موقع لانه گزینی اتفاق می افتد؟
 3. مراحل لانه گزینی
 4. علامت های رایج لانه گزینی
  1. خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی
  2. گرفتگی
  3. تغییر در سینه ها
  4. افزایش درجه حرارت پایه ای بدن
  5. تکرر ادرار
  6. هوس های غذایی یا بیزاری از آن
  7. مخاط دهانه رحم
 5. چگونه از لانه گزینی موفق مطمئن شویم؟
 6. چطور احتمال لانه گزینی را افزایش دهیم؟
  1. تعادل رژیم غذایی برای میزان هورمون های سالم و پوشش رحم
  2. ایجاد حس خوب و خوشایند
  3. درمان های طبیعی، گیاهی و مکمل ها
  4. به اندازه کافی استراحت کنید
  5. به توانایی خود باور داشته باشید
 7. چطور لانه گزینی غیر طبیعی رخ می دهد؟
  1. بارداری خارج رحمی
  2. مولی هیداتیدیفرم
  3. مشکلات مرتبط با جفت
 8. سوالات رایج در این مورد

علائم لانه گزینی

لانه گزینی چیست؟

لانه گزینی به اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم برای رشد و تکامل گفته می شود. این یک مرحله کاملاً طبیعی است که یک هفته پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد و همچنین مرحله اولیه بارداری تلقی می شود. یک سوم از بانوان خونریزی لانه گزینی را تجربه کرده اند، اما آن را با خونریزی قاعدگی اشتباه می گیرند. چون که درست در زمان چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.

چه موقع لانه گزینی اتفاق می افتد؟

در اغلب موارد لانه گزینی 9 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد، اما در برخی افراد این پدیده ممکن است زودتر از 7 روز و یا حتی دیرتر از 12 روز، اتفاق بیفتد. بنابراین اگر تخمک گذاری چهارده روز پس از قاعدگی رخ دهد، لانه گزینی می تواند روز 23 واقع شود. طی تخمک گذاری، تخمدان ها سلول تخم را رها خواهند کرد. زمانی که اسپرم وارد لوله فالوپ شود، تخم آزاد شده 12 الی24 ساعت پس از تخمک گذاری بارور می شود.

تخمک لقاح یافته به عنوان زیگوت شناخته شده است، پس این زیگوت به طرف پایین لوله فالوپ حرکت می کند. طی این زمان چندین مرتبه تقسیم می شود و به شکل بلاستوسیت در می آید و پس از 5 الی 6 روز پس از لقاح وارد حفره رحم می شود و در رحم لانه می کند.

لانه گزینی 1 الی 2 روز طول می کشد. بنابراین همه مراحل، از باروری تا لانه گزینی، 6 الی 10 روز به وقوع می پیوندد. این بدین معنی است که لانه گزینی بین بیستمین الی بیست وچهارمین روز چرخه قاعدگی منظم اتفاق می افتد.

بررسی مراحل آن

لانه گزینی جنین ششمین یا هفتمین روز پس ار تخم گذاری رخ می دهد. این فرآیند طی سه مرحله رخ می دهد.

در اولین مرحله، جنین به دیواره رحم متصل می شود. این فاز اولیه فرآیند لانه گزینی استقرار نامیده شده است. طی این مرحله جنین حدود 5 الی 6 روزه است.

در دومین مرحله، تخمک بارور شده به دیواره رحم نفوذ می کند، رحم مکانی امن برای جنین است. این فرآیند چسبندگی بلاستوسیت به آندومتریوز است.

در سومین مرحله، جنین عمیقاً در دیواره رحم نفوذ می کند، تخمک در حفره آندومتریال قرار گرفته است و به عنوان اندومتریوم رشد می کند.

علائم لانه گزینی

علامت های رایج لانه گزینی بارداری

بارداری ها و علائم لانه گزینی آن با هم متفاوت است. آنها حتی ممکن است از بارداری اول یک شخص تا موارد بعدی متفاوت باشند. بعضی از خانم ها ممکن است متوجه هیچ علامتی در رابطه با لانه گزینی نشوند در زیر علائم لانه گزینی ممکن ذکر شده است:

خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی

خونریزی یکی از علائم ابتدایی لانه گزینی است. این مسئله زمانی رخ می دهد که جنین به دیواره رحم نفوذ می کند. خونریزی ناشی از لانه گزینی چطور به نظر می رسد؟ این خون، صورتی رنگ و رقیق است و به قرمزی و غلیظی خون ریزی قاعدگی نیست. این خونریزی مداوم و استوار و به شکل لخته خون نیست و ممکن است چندین بار شروع شده و دوباره قطع شود ودر موارد گوناگون از چند ساعت تا دو روز متغیر است.

گرفتگی

دومین علامت رایج پس از لکه بینی گرفتگی عضلات استکه شبیه به گرفتگی دوره قاعدگی می باشد، اما این گرفتگی خفیف تر است واحساس درد کمتری وجود دارد.

در چه قسمتی از بدن گرفتگی لانه گزینی احساس می شود؟ شما آن را در قسمت پایین کمر و زیر شکم که مرتبط با انقباضات دیواره رحم همراه است، تجربه خواهید کرد. اگر درد و گرفتگی طولانی و شدید و غیر قابل تحمل بود، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

تغییر در سینه ها

بلافاصله پس از لانه گزینی تغییراتی در بدن پدیدار می شود. سینه ها هم تحت تأثیر این تغییرات قرار خواهد گرفت. تغییراتی چون درد، تورم و افزایش حساسیت آنها. این تغییرات به علت افزایش هورمون های زنانه پس از بارداری، ایجاد می شود. در برخی موارد این چنین تغییراتی در زمان تخمک گذاری و هفته اول نیز قابل مشاهده است.

افزایش درجه حرارت پایه ای بدن

درجه حرارت پایه ای بدن  (BBT)در دوران لانه گزینی افزایش می یابد و می تواند روشی برای تشخیص بارداری باشد. بنابراین اگر قصد بارداری دارید باید یک جدول از درجه حرارت بدن به طور روزانه تهیه کنید و بررسی کنید که آیا این درجه حرارت رو به افزایش است یا خیر.BBT در زمان تخمک گذاری به واسطه افزایش هورمون پروژسترون افزایش می یابد واگر لانه گزینی اتفاق بیافتد این دما بالا می ماند.

علائم لانه گزینی

تکرر ادرار

در طول هفته لانه گزینی ممکن است احساس تکرر ادرار داشته باشید. افزایش جریان خون در ناحیه لگن فشاری بر مثانه اعمال می کند. این فشار حس نیاز به تخلیه ادرار را افزایش می دهد.

هوس های غذایی یا بیزاری از آن

یکی دیگر از علائم برجسته لانه گزینی است. هورمون هایی که در نتیجه لانه گزینی تولید شده اند تمایل بانوان را نسبت به غذاهایی که دوست دارند و غذاهایی که دوست ندارند، تغییر می دهد. ممکن است تمایل به خوردن غذاهایی که قبلاً نخورده اید یا دوست نداشته اید در شما افزایش یابد.

گرگرفتگی

گرگرفتگی یک علامت لانه گزینی است که کمتر در بانوان دیده می شود. در طی این دوران نوسان، میزان هورمون ها سبب گرگرفتگی می شوند و برای مدت 15 دقیقه طول می کشد. اگر چه این یک علامت متناقض است، احتمال دارد که آن را در ارتباط با دیگر علائم در نظر بگیرید.

مخاط دهانه رحم

افزایش میزان پروژسترون پس از لانه گزینی سبب شده که گردن رحم متورم شود و میزان جریان خون در آن افزایش یابد. علاوه بر این غده ها بزرگ شده و هورمون ها باعث تحریک غدد شده و ترشح مخاط رحم افزایش می یابد. این مخاط ترشح شده شامل اندکی خون است، به همین علت مخاط دهانه رحم صورتی رنگ یا قهوه ای به نظر می رسد. اگر چه علائم بالا می تواند بارداری را مشخص کند، شما نمی توانید از آن مطمئن باشید و باید آزمایش دهید. به علاوه، به یاد داشته باشیم همه ی بانوان این علائم را نخواهند داشت.

علائم لانه گزینی

چگونه از لانه گزینی موفق مطمئن شویم؟

تنها اطمینان از بارداری از طریق آزمایش میسر است. اگر متوجه هر گونه لکه بینی یا خونریزی لانه گزینی شدید سه روز صبر کنید سپس از یک تست بارداری خانگی (بیبی چک) استفاده کنید، زیرا احتمال گرفتن نتیجه موفق به علت افزایش میزان hCG بالا می رود.

دیگر روش اطمینان از بارداری موفق سونوگرافی است، با این روش میتوان از اتصال جنین به دیواره رحم اطمینان پیدا کرد. پس از سه الی چهار هفته پس از لانه گزینی میتوانید جنین در رحم را در سونوگرافی مشاهده کنید.

تجربه کردن علائم، اما گرفتن نتیجه تست منفی؟

ممکن است تمامی علائم لانه گزینی موفق را تجربه کنید اما در نهایت با نتیجه تست منفی روبه رو شوید. احتمال روبه رو شدن با این مسئله به علت وجود ناکافی همورمون hCG  ممکن است. در برخی موارد، ده روز پس از لانه گزینی، برای داشتن هورمون کافی در بدن و گرفتن نتیجه مثبت، زمان لازم است. بنابراین صبور و خوش بین باشید.

چطور احتمال لانه گزینی را افزایش دهیم؟

اگر قصد بارداری داشته باشید، دو هفته پس از سیکل قاعدگی استرس زا است. بالا رفتن میزان استرس، با برهم زدن میزان هورمون های بدن از لقاح جلوگیری می کند. بنابراین لازم است با روش هایی که احتمال بارداری را بالا می برد آشنا شوید. روش های زیر به شما کمک می کند دو هفته انتظار را با آسودگی و لذت پشت سر بگذارید.

تعادل رژیم غذایی برای میزان هورمون های سالم و پوشش رحم:

غذاهای غنی از فیبر، میزان هورمون استروژن، سوخت و ساز و عمل گوارش را بالا می برد. سبزیجات سبز تیره مثل کلم، کولارد سبز، چغندر سبز، تخم کتان، آجیل، حبوبات را زیاد مصرف کنید. روزانه حدود 28 گرم فیبر مصرف کنید.

غذاهای مقوی از میزان هورمون های سالم حمایت می کند. موادی چون روغن نارگیل، روغن ماهی، گوجی بری، جنسینگ را به رژیم غذایی خود وارد کنید.

حمایت از رشد سالم غشای رحم به وسیله خوردن گیاهانی که در دوران بارداری مجاز است و غذاهای مغذی ممکن می شود. مصرف گیاهانی چون چای ترش،گزنه، برگ تمشک قرمز، دم کرده یا عصاره ترشک را فراموش نکنید. غذاهای مغذی چون ماهی سالمون، گوشت، تخمه کدو وآفتاب گردان.

از غذاهایی که درجه حرارت بدن را بالا می برد، استفاده کنید. وقتی میزان پروژسترون بالا رود درجه حرارت نیز افزایش می یابد. بنابراین یک رحم گرم محیط ایده آل برای حمایت از یک زندگی جدید است. سعی کنید از سوپ ها و خورشت هایی که با گیاهان گرم چون دارچین، زنجبیل و فلفل قرمز همراه هستند استفاده کنید.

علائم لانه گزینی

ایجاد حس خوب و خوشایند:

ممکن است طی دو هفته اول که منتظر یک خبر خوب هستید، امید و انتظار بالایی داشته باشید. شما سرشار از انتظار و اضطراب هستید. این مسئله می تواتد سبب آزاد شدن هورمون اضطراب در بدن شود که از بارداری جلوگیری می کند. طی این دوره خونسرد باشید. در ذهن خود رویای باردار شدن را بپرورانید ولی اجازه ندهید به یک وسواس فکری تبدیل شود. خودتان را مشغول کنید، کارهایی که دوست دارید انجام دهید، در این صورت می توانید احساسات خود را تحت کنترل نگه دارید.

درمان های طبیعی، گیاهی و مکمل ها

درمان های طبیعی مشخص روی رحم اثر خواهد گذاشت و بنابراین از بارداری جلوگیری می کند. از روش هایی مثل استعمال روغن کرچک، ماساژ خود باروری، ماساژ شکم و روغن درمانی رحم ممانعت کنید. همه این روش ها در دوران قبل از تخمک گذاری مفید و پرفایده است اما نه در زمان لانه گزینی. شما می توانید با طب سوزنی، برنامه های گیاهی، مکمل ها و ویتامین ها همراه باشید.

به اندازه کافی استراحت کنید

در حالی که منتظر خبر بارداری هستید ممکن است فک خود را محکم بفشارید، شکم را منقبض کنید یا شانه های خود را بالا و سنگین نگه دارید که همه ی این موارد علامت استرس است. سعی کنید از فکر و کارهای استرس زا جلوگیری کنید. محیطی سالم و با آرامش در خانه و محل کار فراهم کنید. شب ها زود بخوابید و در طول روز یک چرت بزنید.

اگر می دوید یا ورزش سنگین انجام می دهید آن را به پیاده روی سریع یا یوگا تغییر دهید. بدن خود را ماساژ دهید، با عزیزانتان برنامه پیاده روی و پیک نیک بریزید. رحم خود را به لانه تبدیل کنید بدین معنی که آن را به مکانی امن برای جنین تبدیل کنید.

به توانایی خود باور داشته باشید

ممکن است باردار نشوید اگر به توانایی خود شک داشته باشید. طرز فکر خود را عوض کنید، خود را باور داشته باشید. فکر منفی می تواند تعادل هورمون ها رو به هم بزند و در نتیجه روی تخمک گذاری سالم، لانه گزینی و بارداری اثر می گذارد. مشاوره مثبت و مدیتیشن باعث خواهد شد که در مورد بدن خود مثبت فکر کنید.

علائم لانه گزینی

چطور لانه گزینی غیر طبیعی رخ می دهد؟

در موارد نادر، زنان می توانند لانه گزینی غیر طبیعی را تجربه کنند که منجر به از دست دادن جنین می شود. این موقعیت های نادر عبارتند از:

بارداری خارج رحمی

وقتی تخمک بارور بیرون از رحم، لانه کند بارداری خارج رحمی گفته می شود. معمولا زمانی که جنین نتواند داخل رحم فرود آید لانه گزینی در لوله فالوپ اتفاق می افتد.گاهی می تواند به تخمدان ها و یا شکم متصل شود. این نوع از بارداری می تواند به خونریزی شدید داخلی و پاره شدن لوله منجر شود. بنابراین لازم است بلافاصله به متخصص مراجعه کرد. همیشه خطر بارداری خارج رحمی وجود خواهد داشت.

مولی هیداتیدیفرم

این فرآیند زمانی رخ می دهد که بلاستوسیت تقسیم شده به سرعت در دیواره رحم لانه می کند اما به عنوان یک جنین تکامل یافته رشد نخواهد کرد. به جای جنین، بلاستوسیت به یک تومور تبدیل می شود. شما ممکن است تمام علائم بارداری را داشته باشید و حتی با نتیجه تست بارداری مثبت روبه رو شوید که در نتیجه تولید هورمون hCG  توسط سلول های تومور رخ می دهد. تنها با سونوگرافی میتوان بارداری مولی هیداتیدیفرم را تشخیص داد.

مشکلات مرتبط با جفت

ناهنجاری های مربوط به جفت به مکانی که لانه گزینی اتفاق افتاده است، بستگی دارد. اگر عملکرد جفت موثر نباشد بارداری ادامه دار نخواهد بود. مشکلات جفت منجر به از دست دادن بارداری می شود که به از دست دادن زود هنگام جنین، سقط جنین گفته می شود. اگر ناهنجاری های جفت در اواخر بارداری رخ دهد منجر به تولد زودرس و ایجاد عوارض برای مادر و کودک خواهد شد.

لانه گزینی اولین قدم بارداری است. این پدیده می تواند بسیار نامحسوس باشد طوری که ممکن است شما نفهمید در بدنتان اتفاق افتاده است. اما زمانی که درخواست برای بارداری بالا رود، شما تمایل دارید حتی تغییرات جزئی را مرتبط با بادراری تلقی کنید. مهم این است که مضطرب نباشید و با یک نتیجه منفی ناامید نشوید.

بیشتر بخوانید:قرص هیوتکس را چگونه مصرف کنیم؟

علائم لانه گزینی

سوالات رایج در این مورد

چه مدت خونریزی لانه گزینی طول می کشد؟

خونریزی لانه گزینی برای مدت چند ساعت تا دو روز طول می کشد. در موارد نادر حتی بیشتر از دو روز هم مشاهده می شود. مدت خونریزی به میزان خون که هنگام لانه گزینی آزاد می کند بستگی دارد.

چه مدت گرفتگی لانه گزینی طول می کشد؟

گرفتگی لانه گزینی 5 دقیقه طول می کشد، در برخی موارد از کمتر از پنج دقیقه تا بیشتر از دو روز متغییر است.

گرفتگی لانه گزینی چطور احساس می شود؟

آنها مثل یک گرفتگی خفیف یا درد در پایین شکم حس می شوند. بعضی از زنان ممکن است تنها قسمتی از آن را تجربه کنند اما برخی گرفتگی گاه به گاه خواهند داشت.

خلاصه

لانه گزینی به عنوان فرآیند پیچیده ای برای ایجاد حاملگی ضروری است. گاهی با لکه بینی یا خونریزی کم همراه است و خون به رنگ صورتی کمرنگ یا قهوه ای زنگ زده است در کنار آن برخی افراد گرفتگی را نیز تجربه می کنند.

با این حال، خونریزی و گرفتگی می تواند موارد مختلفی از جمله از دست دادن بارداری را نیز نشان دهد و شاخص قابل اطمینانی برای کاشت یا لانه گزینی محسوب نمی شود. برای اطمینان بیشتر حداقل 10 روز پس از یک دوره از دست رفته از تست بارداری در خانه استفاده کنید اگرچه برخی از آزمایش ها می توانند بارداری را زودتر تشخیص دهند.

مترجم: الهه زارعی