آیا می دانید با انجام چه کارهایی می توانید باعث افزایش شیر خود در دوران شیردهی شوید؟ هر اندازه که کودک شما بیشتر شیر بنوشد بدن شما بیشتر شیر تولید می‌کند. یک برنامه ریزی منظمی را پیش نگیرید. هر زمان که فرزندتان گرسنه بود به او شیر دهید و تا زمانی که مشغول مکیدن سینه‌های شما و شیر نوشیدن بودن به او اجازه دهید تا به خوردن شیر ادامه دهد مخصوصا در چند هفته اولی که به دنیا آمده است. زمانی که یکی از سینه‌های شما خالی می‌شود، سینه دیگری را برای شیر دادن انتخاب کنید. در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام  به بررسی راهکارهایی می پردازیم که باعث افزایش شیر مادر می شوند.

افزایش شیر مادر با کاهش استرس و نگرانی

بسیاری از مادران احساس می‌کنند که کمبود شیر دارند که این امر اشتباهی بیش نیست. تا زمانی که کودک شما هوشیار است، تحرکات خود را دارد، پوشک خود را خیس می‌کند نشان دهنده این نکته می‌باشد که شیر شما کافی است. این نکته مهم را به یاد داشته باشید که تا چند روز بعد از زایمان زمان لازم است تا شیر شما از بدن خارج شود.

افزایش شیر مادر

افزایش شیر با استراحت بیشتر

عدم نداشتن استراحت کافی در میزان تولید شیر شما بسیار موثر است. اگر می‌توانید از مرخصی‌های پرستاری کودکتان استفاده کنید. از مسائل شغلی خود فاصله بگیرید و چندین روز به سپری کردن زمان خود با فرزندتان، استراحت کردن و مراقبت از کودک خود بپردازید. (ناگفته نماند که این توصیه زمانی کارایی دارد که شما فرزند دیگری نداشته باشید که احتیاج به مراقبت و توجه داشته باشد)

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب ممکن است به تولید شیر در بدن شما صدمه‌ای وارد نکن اما این را بدانید باعث مختل کردن رفلاکس آن می‌شود و برای فرزند شما سخت می‌شود. کودک باید به سختی سینه را بمکد تا شیر بنوشد. مراقب خود باشید تا بتوانید به بهترین شکل از فرزند خود نگه داری کنید. از شریک زندگیتان، خانوادیتان یا دوستان خود بخواهید در مدیریت کردن سایر اموزات منزل به شما کنند. مهمانی‌های طولانی مدت را متوقف کنید تا بتوانید در اوایل به دنیا آمدن فرزندتان در آرامش بیشتری به سر ببرید.

درخواست پشتیبانی کنید

مادرانی را که مانند شما در حال شیر دادن به فرزند خود هستند را پیدا کنید و از یکدیگر حمایت کنید. اگر مادرتان، مادربزرگتان یا دوستانتان تجربه شیردهی به کودکی را دارند از آن ها کمک بگیرید و برای بهتر شدن و آسان‌تر طی کردن این دوران از مشورت آن‌ها استفاده کنید. اگر در دوران شیردهی احساس می‌کنید از لحاظ روحی بسیار آسیب پذیر شده‌اید سعی کنید از افرادی که روابط با آن‌ها برای شما ضروریتی ندارد، دوری کنید.

مصرف هر نوشیدنی الکی ممنوع

ممکن است بعضی از افراد بر این باور باشند که نوشیدنی های الکلی باعث افزایش شیر مادر می‌شود اما باید بدانید که در حقیقت امر نوشیدن الکل باعث کاهش تولید شیر می‌شود. به عنوان مثال در یک مطالعه دانشمندان ثابت کرده‌اند زمانی که زنان در طول روز مشروبات الکلی بنوشند، زمان زیادی طول می‌کشد تا اولین قطره شیر را آزاد کنند و شیر کمتری تولید می‌کنند.

افزایش شیر با مصرف آب بیشتر

این را بدانید که هر چه مقدار کمتری آب بنوشید، شیر کمتری تولید می‌کنید. همیشه همرا خود یک بطری آب داشته باشید و تا می‌توانید آب بنوشید. همچنین سعی کنید در رژیم غذایی خود غذاهایی که حاوی آب فراوان مانند میوه‌ها، سبزیجات هستند را فراموش نکنید.

شما غذا بخورید، فرزندتان غذا خورده است

برای اینکه به اندازی کافی بدن شما توانایی تولید شیر داشته باشد همچنین بدنتان در سلامت کامل به سر برد باید بدن شما روزانه 300 تا 500 کالری دریافت کند به همین دلیل ممکن است وزن قبل از بارداریتان را مجبور به حفظ کردن باشید. بهترین رژیم غذایی برای یک مادر شیرده یک رژیم غذایی غنی از میوه‌ها، سبزیجات و دانه‌های کامل باشد.

افزایش شیر مادر

شیشه‌های شیر در اولویت نیستند

شما به عنوان یک مادر باید این نکته را بدانید تا آنجا که ممکن است باید خوردن شیر با شیشه شیر را عقب بیندازید. تا آنجا که ممکن است فرزندتان باید از سینه شما تغذیه کند. ودک سینه شما را خیلی بهتر از پمپ‌های پمپاژ خالی می‌کند بنابراین سینه شما نسبت به سیگنال‌های دریافتی از کودک بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

افزایش شیر مادر با کمک گرفتن از گیاهان دارویی

بعضی از گیاهان دارویی برای افزایش شیر مادر بسیار مناسب هستند. یکی از این گیاهان خم شنبلیله است که می‌تواند به جلوگیری از موهای سرتان نیز هم کمک کند. تحقیقات دقیقی وجود ندارد تا افزایش شیر به وسیله این گیاهان دارویی را تایید کند اما شما می‌توانید هنگام استفاده از این گیاهان دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

رژیم غذایی و شیر مادر

احتیاج به خوردن غذاهای بسیار خاص برای افزایش شیرتان در دوران شیردهی نیستید. تنها یک رژیم غذایی متعادل شامل سبزیجات، میوه، غلات، پروتئین و کمی چربی برای شما کفایت می‌کند. تحقیقاتی نشان می‌دهد سیر، پیاز و نعنا مزه‌ی شیر شما را تغییر می‌دهد و نوزاد شما به خوردن شیر بیشتر علاقه مند می‌شود. اگر کودک شما بعد از خوردن مواد غذایی مانند بروکلی، لوبیا، انواع کلم‌ها احساس درد شکم داشت از خوردن این نوع از خوراکی‌ها اجتناب کنید.