در مورد حلقه واژنی چه می دانید؟ هنگامی که شما درباره راه های جلوگیری از بارداری فکر می کنید، احتمالا قرص ال دی اولین گزینه ای است که به ذهنتان خطور می کند. اما بدن همه زنان با این قرص سازگار نیست و به دنبال جایگزینی برای جلوگیری از بارداری هستند.

اگر می خواهید یک راه جلوگیری از بارداری مطمئن را برای قرص ال دی جایگزین کنید، حتما از حلقه واژنی استفاده کنید. این وسیله همچنین به عنوان حلقه مهبل نیز شناخته می شود و نوعی از راه های جلوگیری از بارداری امن است و تا زمانی که خودتان می خواهید از باردار شدنتان جلوگیری می کند.

این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام، مطالبی را در مورد حلقه های واژنی در اختیار شما قرار می دهد. اینکه چگونه هستند و چه زمانی می شود از آنها  استفاده کرد و همچنین در مورد مزایا وعوارض جانبی اطلاعاتی به شما می دهد.

حلقه واژنی چیست؟

یک حلقه پلاستیکی نرم، نازک، و منعطف، که دارای قطر پنج و نیم سانتی متر است. این حلقه با نام تجاری نوارینگ نیز  شناخته شده است. هورمون های بارداری استروژن و پروژستین را آزاد می کند، باعث تخریب تخمک های تخمدان می شود و از بروز آن جلوگیری می کند و هنگام لقاح از حاملگی جلوگیری می کند.

حلقه واژنی -0

هورمون ها همچنین مخاط را ضعیف می کنند و از رسیدن اسپرم به  تخمک جلوگیری می کنند. به این معنی که حلقه، محافظ دوگانه را فراهم می کند و این یک روش موثر است.

حلقه واژنی چقدر موثر است؟

با استفاده درست از این حلقه، در بیشتر مواقع 99% موثر است. در غیر این صورت 91% باعث بارداری می شود (مثلا اینکه تاریخ انقضا آن گذشته باشد). برای کنترل بارداری، ضروری است که شما یاد بگیرید که چگونه از آن به درستی استفاده کنید.

چگونه از حلقه واژنی استفاده کنید؟

حلقه واژنی یک گزینه راحت و آسان است. از همان قدم اول که می خواهید از آن استفاده کنید، تاریخ را یاداشت کنید. بعد، مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا دست های خود را با دقت بشویید. برای قرار دادن حلقه، آن را بین دو انگشت شست و سبابه خود فشار دهید. این یک حلقه نرم و قابل انعطاف است، بنابراین می توانید آن را به آرامی در داخل واژن خود فشار دهید. آن را فشار دهید تا احساس راحتی کنید. اطمینان حاصل کنید که راحت می توانید حلقه را دوباره بین انگشتان خود قرار دهید.

تقویم خود را علامت بزنید و اطمینان حاصل کنید که حلقه را دقیقا پس از سه هفته از واژن خود خارج کنید. به عنوان مثال، اگر شما در روز یکشنبه حلقه را در داخل واژن گذاشته اید، دقیقا در روز یکشنبه سه هفته بعد، آن را خارج کنید.

لازم نیست که حلقه واژینال را در این 21 روز بیرون بیاورید و یا آن را دستکاری کنید. قبل از بیرون کشیدن، دست های خود را کاملا تمیز کنید، آن را به آرامی بیرون بکشید و سپس دور بیندازید.

چرخه قاعدگی چند روز پس از حلقه شما شروع می شود.بعد از پایان دوره، می توانید چرخه سه هفته حلقه خود را شروع کنید.

حلقه واژنی -3

زمان مناسب برای شروع استفاده از حلقه واژن

بهتر است حلقه را زمانی استفاده کنید که در طول دوره قاعدگی به سر می برید(در عرض پنج روز اول). این زمان بهترین موقع استفاده از حلقه است و بهترین کارایی را از آن خواهید گرفت. سپس شما مجبور نیستید در مورد سه هفته آینده نگران باشید.

اگر دوره قاعدگی تان، به پایان رسیده است، می توانید حلقه را وارد واژن کنید. با این وجود، حدود هفت روز طول می کشد تا بتواند موثر واقع شود. در طول این هفت روز، می توانید از یک کاندوم به عنوان یک روش کنترل بارداری برای به حداقل رساندن خطا استفاده کنید.

آیا همه زنان می توانند از حلقه واژنی استفاده کنند؟

نه، استفاده از حلقه واژنی برای همه زنان توصیه نمی شود. در برخی موارد حلقه ممکن است باعث بارداری و در سایر موارد منجر به عوارض جانبی شود.

 • زنان بالای 35 سال نباید از حلقه استفاده کنند.
 • اگر سیگاری هستید یا یک سال قبل سیگار می کشیدید، استفاده نکنید.
 • اگر اضافه وزن دارید، یا دچار دیابت و فشار خون بالا هستید، استفاده نکنید.
 • اگر از میگرن شدید یا لخته های خون رنج می برید یا قبل از آن دچار حمله قلبی شده اید، از این روش استفاده نکنید.
 • هنگامی که نمی توانید حلقه را در داخل واژن خود نگه دارید نمی توانید استفاده کنید.
 • خانم هایی که پنج سال در معرض سرطان سینه بوده اند، برای جلوگیری از بارداری از این روش استفاده نکنند.
 • و همچنین در صورت استفاده از داروهای ضد انعقاد، داروهای ضد ویروسی و مکمل های خاص و آنتی بیوتیک ها (مانند داروهای ضد سرطان و ریفامپین) نباید از این روش استفاده نکنید.

اگر هیچکدام از موارد بالا را ندارید، می توانید از حلقه واژنی استفاده کنید تا از حاملگی جلوگیری شود. این روش پیشگیری از بارداری چندین مزیت را در صورت استفاده درست ارائه می دهد.

حلقه واژنی -5

مزایای حلقه واژنی چیست؟

استفاده از حلقه واژنی یک روش جلوگیری از بارداری بهتر و موثرتر از سایر روش های کنترل بارداری است.

 • شما می توانید دوره های منظم، سبک تر و کوتاه تر داشته باشید.
 • می توانید آکنه را در طول دوره قاعدگی کاهش دهید.
 • هنگام استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی از باردار شدن نگران نباشید.
 • خطر ابتلا به کیست در تخمدان ها و سینه ها را کاهش می دهد.
 • خطرات ناشی از سرطان رحم، تخمدان و آندومتر را به طرز چشمگیری کاهش می دهد.
 • همچنین، خطر ابتلا به حاملگی خارج از رحم را کم می کند.

این امر محتاطانه است، به این معنی که شما می توانید به راحتی برای جلوگیری از بارداری با شریک زندگی خود در این رابطه صحبت کنید. انتخاب با شماست.

احتمال عفونت در رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها با این روش کاهش می یابد. می توانید هر زمانی استفاده از آن را متوقف کنید و به طور طبیعی باردار شوید.

برخی از زنان می توانند عوارض جانبی خاصی را هنگام استفاده از این حلقه تجربه کنند.

عوارض جانبی حلقه واژنی چیست؟

شما بعد از استفاده از حلقه واژنی می توانید عوارض جانبی جزئی اما موقت داشته باشید.

 • ممکن است دچار سردرد یا میگرن شوید.
 • تهوع، نوسانات خلقی و حساسیت پستان ممکن است تجربه شود.
 • باعث ترشحات و تحریک واژن می شود.
 • و در پوست و وزن تغییراتی ایجاد می کند.

اگر اثرات این حلقه بعد از مدت کوتاهی از بین برود و یا حتی بعد از چند ماه نیز شدید تر شود، پس شما می توانید با دکتر خود صحبت کنید.

حلقه واژنی -6

چه موقع باید با دکتر خود تماس گرفت؟

اگرچه استفاده از حلقه واژینال بیش از حد خطرناک نیست، باید در هر یک از موارد زیر به پزشک خود مراجعه کنید.

 • هنگام درد شدید قفسه سینه و درد شکم
 • در صورت تورم یا درد در پای خود (کشاله ران)
 • وجود مسائل و مشكلات ناگهانی
 • سرفه شدید
 • خونریزی

استفاده از حلقه واژنی شاید کاملا آسان نیست. گاهی اوقات ممکن است لغزش هایی هم وجود داشته باشد.

اگر حلقه خارج شود و یا خودتان آن را بردارید چه اتفاقی می افتد؟

گاهی اوقات، حلقه به درستی در محل واژن قرار گرفته است و گاهی اوقات ممکن است اینطور نباشد.

 • اگر آن را به درستی وارد نکنید، حلقه بیرون می آید. نگران نباشید، فقط آن را بشویید و دوباره وارد واژن کنید. اگر حلقه کمتر از سه ساعت بیرون باشد، هنوز هم مشکلی وجود ندارد و از بارداری ناخواسته محافظت می شود. اما اگر بیش از سه ساعت طول بکشد، مطمئن شوید که از تهیه پشتیبان مانند کاندوم برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.
 • اگر قبل از سه هفته فراموش کرده اید حلقه واژینال را از بدن خارج کنید،

اگر فراموش کنید که حلقه را بعد ازسه هفته از واژن  خود خارج کنید، فورا به محض به خاطر آوردن آن را خارج کنید. و ببینید می توانید از یک حلقه واژنی دیگر برای هفته بعد استفاده کنید.

از کجا می شود حلقه واژنی را تهیه کرد؟

داروخانه ها، مراکز بهداشتی و کلینیک های بهداشتی، می توانند حلقه واژنی را برای تولید نسخه ارائه دهند. می توانید با متخصصی در این رابطه صحبت کنید و به آنها اجازه دهید که دلایل خود را برای استفاده از این روش ضدبارداری ارائه دهند و یک نسخه را برای شما تجویز کنند.

هزینه حلقه واژنی چقدر است؟

هزینه حلقه واژنی در موقعیت های جغرافیایی مختلف متفاوت است. علاوه بر این، شما همچنین باید برای مراجعه به پزشک هزینه ای را پرداخت کنید. برخی از برنامه های دولتی و بیمه درمانی می توانند به صورت رایگان یا با قیمت تخفیف آن را ارائه دهند.

حلقه واژنی

سوالات متداول

 1. آیا حلقه واژینال ( نوارینگ) بهتر از قرص های جلوگیری از بارداری است؟

بله، اگر چه هر دو امن هستند، اما نوارینگ برای رعایت بهتر و امنیت بیشتر  شناخته شده تر است. علاوه بر این، حلقه واژنی راحت تر است و نیاز به نگرانی در مورد روش پیشگیری از بارداری برای حدود چهار هفته پس از وارد شدن ندارد.

 1. 2. آیا حلقه واژینال در برابر بیماری های منتقله از راه جنسی محافظت می کند؟

نه، حتی اگر حلقه واژنی در جلوگیری از بارداری بسیار موثر باشد، از شما در برابر بیماری های منتقله جنسی و اچ آی وی محافظت نمی کند. با این حال، استفاده از کاندوم همراه با حلقه می تواند در کاهش انتقال بیماری کمک کند.

 1. 3. آیا می توانم حلقه واژنی را امتحان کنم؟

بله، بعضی از زنان از حلقه واژنی استفاده می کنند تا از پریود شدن جلوگیری کنند. برای آن، یک هفته قبل از تاریخ چرخه قاعدگی، باید از حلقه استفاده کنید. بعد از سه هفته می توانید حلقه را بردارید و یک دوره جدید را وارد کنید. توجه داشته باشید که در ماه های اولیه ممکن است خونریزی یا لکه بینی داشته باشید و این طبیعی است.

 1. 4. آیا در طول دوره استفاده از حلقه واژنی ایمن هستم؟

اگر بعد از سه هفته حلقه را بردارید، این روش ایمن است.

 1. 5. آیا هنوز در زمان استفاده از حلقه واژنی تخمک گذاری می کنم؟

نه، حلقه هورمون هایی که مانع تخمک گذاری می شود را آزاد می کند و هیچ تخمکی در تخمدان ها آزاد نمی شود. از این رو، با این روش های پیشگیری از بارداری، هیچ فرصتی برای لقاح وجود ندارد.

 1. 6. آیا حلقه واژنی بر روی تست بارداری تاثیر می گذارد؟

نه، حلقه واژنی بر روی تست حاملگی هیچ تاثیری ندارد. حلقه واژنی پروژستین و استروژن را آزاد می کند. و آزمایش حاملگی هورمون hCG را در صورت بارداری  تشخیص می دهد. بنابراین، بین استفاده از حلقه واژنی و آزمایش حاملگی ارتباطی وجود ندارد.

اگر می خواهید حدود یک یا دو سال از حاملگی جلوگیری کنید، استفاده از یک حلقه واژنی، ایده خوبی است. استفاده از آن آسان است و هیچ خطری عمده ای ندارد. باید به یاد داشته باشید زمانی که آن را وارد می کنید، دیگر حاملگی تصادفی معنی ندارد. و هنگامی که تصمیم به بارداری می گیرید، می توانید حلقه را بیرون بیاورید.

حلقه واژن چیست؟

حلقه واژن به عنوان روش پیشگیری از بارداری با نسخه با نام تجاری “NuvaRing” شناخته می شود. حلقه واژن یک حلقه پلاستیکی کوچک، انعطاف پذیر و پلاستیکی است که برای جلوگیری از بارداری در واژن قرار داده می شود.

حلقه واژن با ترشح مداوم استروژن و پروژستین مصنوعی از بارداری جلوگیری می کند. این هورمون ها جذب جریان خون و مانع تخمک گذاری برای باروری تخمک می شوند، همچنین هورمون ها مخاط دهانه رحم را  برای جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک ضخیم می کنند. در واقع این حلقه پلاستیکی انعطاف پذیر هورمون های استروژن و پروژسترون را پس از قرار گرفتن در مهبل نزدیک دهانه رحم آزاد می کند.

حدود 1.5 میلیون زن در سراسر جهان از این وسیله به عنوان وسیله پیشگیری از بارداری استفاده می کنند و 44 میلیون نسخه برای آن در ایالات متحده از سال 2004 تا 2014 وجود داشته است. به گزارش هلث لاین، البته در نظر داشته باشید این حلقه واژن در برابر اچ آی وی و سایر عفونت های مقاربتی از فرد محافطت نمی کند و برای همه زنان هم گزینه مناسبی محسوب نمی شود.

حلقه واژن چگونه کار می کند؟

حلقه کوچک انعطاف پذیر را می توان به راحتی داخل واژن قرار داد یا اینکه آن را خارج کرد. برای اثربخشی لازم باید به درستی در واژن قرار گیرد. پس از قرار دادن نیز مهم است در جای خود بماند و حرکت نکند با آزادسازی استروژن و پروژسترون هم عمل می کند.

این هورمون ها هم خروج تخمک از تخمدان ها را متوقف می کنند و هم مخاط دهانه رحم را ضخیم تر می کنند تا اسپرم نتواند به تخمک ها برسد.

این وسیله به طور معمول به مدت 3 هفته استفاده می شود سپس برداشته می شود تا پریود شوید. قاعدگی منظم ظرف 2 یا 3 روز پس از برداشتن آن شروع شده پس از 7 روز هم می توانید حلقه جدیدی را وارد واژن کنید.

به طور معمول اگر زنی در 5 روز نخست پس از شروع پریود حلقه را وارد کند بلافاصله تحت محافظت قرار می گیرد. اگر قاعدگی بیش از 5 روز طول بکشد حلقه را می توان در این زمان وارد کرد. اگر زنی پس از 5 روز حلقه را وارد کند باید 7 روز دیگر منتظر بماند تا از آن محافظت شود. در این حالت باید از کاندوم یا اسپرم کش برای شروع محافظت استفاده شود.

بهتر است در مورد زمان بندی مناسب با پزشک خود مشورت کنید. نباید از کلاه، دیافراگم یا اسفنج دهانه رحم استفاده کرد زیرا بر محل قرارگیری حلقه تاثیر می گذارد. استفاده از کاندوم با حلقه بی خطر است. کاندوم برای جلوگیری از ابتلا به اچ آی وی و سایر بیماری های مقاربتی توصیه می شود.

هنگام توقف استفاده از حلقه می توان به صورت یکباره باردار شد، اگرچه به طور معمول یک تا 2 ماه طول می کشد تا چرخه قاعدگی به حالت قبل بازگردد. برای زنانی که قبلا هم پریودهای نامنظم داشتند ممکن است این اختلال تا 6 ماه ادامه یابد.

چگونه از حلقه واژن استفاده می شود؟

استفاده از این حلقه بسیار ساده است. برای قرار دادن و برداشتن آن:

دستان خود را با آب و صابون بشویید.

حلقه را از بسته فویل موجود در آن خارج کرده و بسته را نگهدارید.

دو طرف حلقه را به سمت هم برای باریک شدن فشار دهید سپس حلقه را وارد واژن خود کنید.

پس از 3 هفته با دست های تمیز و شسته شده برای برداشتن حلقه با قلاب کردن انگشت خود زیر لبه حلقه و کشیدن آرام آن استفاده کنید.

حلقه استفاده شده را در بسته فویل اصلی قرار داده و دور بیندازید.

قبل از قرار دادن حلقه جدید یک هفته صبر کنید.

باید در طول هفته ای که از حلقه استفاده نمی کنید پریود شوید. یک هفته پس از برداشتن یک حلقه جدید وارد کنید. حلقه جدید را حتی با وجود پریود بودن باید وارد واژن کنید.

مهم است حلقه را در همان روز هفته خارج یا وارد کنید. به عنوان مثال، اگر حلقه را روز دوشنبه وارد می کنید باید آن را دوشنبه 3 هفته بعد از واژن خارج کنید سپس باید دوشنبه بعدی حلقه جدید را در واژن قرار دهید.

در صورت افتادن حلقه آن را بشویید و دوباره داخل واژن قرار دهید. اگر حلقه بیش از 3 ساعت از واژن خارج شده از روش های پیشگیری از بارداری پشتیبان استفاده کنید. حلقه زمانی می افتد که:

تامپون را بردارید

مدفوع داشته باشید

رابطه جنسی داشته باشید

مزایای استفاده از حلقه واژن

حلقه واژن در صورت استفاده صحیح 99 درصد موثر است یعنی به اندازه قرص ضدبارداری ایمن تلقی می شود. استفاده از آن آسان است و کاربر مجبور نیست هر روز در مورد آن فکر کند. با استفاده از آن در زمان مناسب بلافاصله کار می کند.

حلقه واژن ضدبارداری چقدر موثر است؟

در صورت استفاده از حلقه واژن به درستی بسیار موثر است. این یکی از موثرترین روش های پیشگیری از بارداری محسوب می شود. بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، به طور معمول فقط 9 درصد از زنانی که از حلقه استفاده می کنند باردار می شوند، همچنین برخی از داروها می توانند اثر حلقه واژن را کاهش دهند. این شامل:

گل راعی

آنتی بیوتیک ریفامپین

برخی از داروهای اچ آی وی

برخی داروهای ضدتشنج

در صورت مصرف هر یک از این داروها بهتر است از یک نسخه دیگر برای پیشگیری از بارداری هم استفاده کنید.

خطرات استفاده از حلقه واژن چیست؟

هنگام استفاده از حلقه هنگام عادت بدن به تغییرات هورمونی ممکن است باعث بروز ناراحتی شود. این موارد شامل خونریزی بین پریودها، حساسیت پستان ها و حالت تهوع است که بعد از 2 تا 3 ماه پس از استفاده ناپدید می شوند، همچنین ملاحظات بهداشتی هورمون های ترکیبی را برای برخی از زنان نامناسب می کند.

مشکلات انعقاد خون

این دستگاه با ترشح هورمون هایی می تواند باعث تغییر در سیستم لخته شدن خون شود. استفاده از آن لخته شدن خون را راحت تر می کند، بنابراین برای زنان دارای سابقه لخته شدن خون مناسب نیست.

زنان نباید از حلقه واژن استفاده کنند اگر:

سابقه حمله قلبی، سکته مغزی یا لخته شدن خون در پاها مانند ترومبوز ورید عمقی یا در ریه ها، آمبولی ریه دارند

به هر یک از اجزای حلقه واژن حساسیت دارند

دریچه قلب یا اختلال ریتم قلب دارید

داشتن تومور کبدی

ابتلا به فشار خون بالا

داشتن سابقه سرطان سینه یا تخمدان

سیگار کشیدن خطر عوارض جانبی جدی قلبی عروقی را در زنانی که از روش های ضدبارداری ترکیبی مانند حلقه واژن استفاده می کنند به شدت افزایش می دهد.

به طور کلی حلقه واژن گزینه بسیار ایمنی است مانند همه روش های هورمونی پیشگیری از بارداری این حلقه نیز با خطر لخته شدن خون همراه است. با این حال، این خطر با قرص های ضد بارداری تفاوتی ندارد. افزایش لخته شدن خون خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

ترومبوز وریدی

سکته

آمبولی ریه

حمله قلبی

برخی از زنان در گروه های پرخطر از جمله زنان سیگاری و 35 سال به بالا هنگام استفاده از داروهای ضدبارداری حاوی استروژن باید احتیاط کنند، بنابراین برای بررسی عوامل خطر ور عایت جوانب احتیاط با پزشک خود مشورت کنند.

سایر عوارض جانبی استفاده از حلقه واژن

سایر خطرات مرتبط با حلقه واژن عبارتند از:

سکته مغزی و حمله قلبی: حلقه واژن می تواند خطر سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش دهد به ویژه اگر توسط فرد سیگاری یا بالای 35 سال استفاده شود.

فشار خون بالا: مانند سایر داروهای ضدبارداری هورمونی حلقه واژن نیز می تواند سطح فشار خون را افزایش دهد.

سرطان: با استفاده از حلقه واژن خطر ابتلا به سرطان اندام های تناسلی و پستان نیز افزایش می یابد.

دیابت: زنی مبتلا به دیابت با آسیب وارده به کلیه، چشم، عصب یا عروق خونی نباید از این دستگاه استفاده کند.

سایر شرایطی که باعث عدم استفاده از آن می شود شامل سردردهای شدید میگرنی، بیماری های کبدی یا تومورهای کبدی، بیماری های قلبی عروقی، خونریزی واژینال، سرطان پستان سینه یا سایر انواع سرطان های حساس به تغییرات هورمونی است. دقت داشته باشید در صورت بارداری نباید از آن استفاده شود.

عوارض جانبی عبارتند از:

تحریک واژن یا دهانه رحم

عفونت های واژن

افزایش وزن

سردرد از جمله میگرن

تغییرات خلقی و افسردگی

ترشحات واژن

تغییر در اشتها

ادم

سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ

جوش

درد یا ناراحتی سینه

همچنین ممکن است حلقه به بیرون لغزیده یا باعث ناراحتی شود. برنامه ریزی برای والدین نشان می دهد حلقه واژن به محافظت در برابر تعدادی از شرایط از جمله آکنه، نازک شدن استخوان، قاعدگی سنگین و دردناک و برخی عفونت ها کمک کند.

با این حال، برخی هشدار می دهند ممکن است آکنه و درد قاعدگی را تشدید کند، همچنین میل جنسی برخی از زنان کاهش یابد. عدم نیاز به پیشگیری از بارداری می تواند به زن در احساس آرامش در رابطه جنسی کمک کند.

گزینه های خود را سبک و سنگین کنید

حلقه واژن یک گزینه پیشگیری از بارداری است که بسیاری از زنان آن را آسان و راحت می دانند. هنگام تصمیم گیری در مورد روش کنترل بارداری مناسب برای خود به همه گزینه های موجود فکر کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که حلقه واژن انتخاب مناسبی است درباره آن با پزشک خود مشورت کنید.

مترجم: الهه زارعی