شکل و اندازه بچه ها متفاوت است، وزن متوسط برای نوزادان سالم به طور معمول 7 پوند، 5 اونس است. با این حال، درصدی از نوزادان سالم و کامل تر با وزن متوسط یا بالاتر از آن وزن متولد می شوند. همانطور که کودک رشد می کند میزان افزایش وزن او شاخص مهمی برای سلامت و رشد کلی وی محسوب خواهد شد. متخصص اطفال کودک در هر ویزیت کودک وزن، طول و اندازه سر را کنترل می کند تا تشخیص دهد کودک آنطور که باید رشد کرده است یا خیر. به گزارش هلث لاین، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میانگین وزن برای سنین مختلف ادامه مطلب را بخوانید.

نمودار اوزان متوسط

وزن های زیر برای نوزادان پسر و دختر مربوط به گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) است. هم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) و هم آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کنند از نمودارهای WHO برای کودکان تا 2 سال استفاده کنید.
برای سال اول:
سن صدک 50 برای نوزادان پسر وزن صدک 50 برای نوزادان دختر
تولد: 3.5 کیلوگرم 3.4 کیلوگرم
0.5 ماه: 4 کیلوگرم 3.8 کیلوگرم
1.5 ماه: 4.9 کیلوگرم 4.5 کیلوگرم
2.5 ماه: 5.7 کیلوگرم 5.2 کیلوگرم
3.5 ماه: 6.4 کیلوگرم 5.9 کیلوگرم
4.5 ماه: 7.0 کیلوگرم 6.4 کیلوگرم
5.5 ماه: 7.6 کیلوگرم 7.0 کیلوگرم
6.5 ماه: 8.2 کیلوگرم 7.5 کیلوگرم
7.5 ماه: 8.6 کیلوگرم 7.9 کیلوگرم
8.5 ماه: 9.1 کیلوگرم 8.3 کیلوگرم
9.5 ماه: 9.5 کیلوگرم 8.7 کیلوگرم
10.5 ماه: 9.8 کیلوگرم 9.0 کیلوگرم
11.5 ماه: 10.2 کیلوگرم 9.4 کیلوگرم
12.5 ماه: 10.5 کیلوگرم 9.7 کیلوگرم
اگر در ایالات متحده زندگی می کنید هنگام بررسی رشد کودک پزشک به احتمال زیاد از نمودار CDC استفاده می کند. اگر در خارج از ایالات متحده زندگی می کنید از سازمان ملی دیگری استفاده می شود که وزن، طول و دور سر را از نظر صدک نشان می دهد. به عنوان مثال کودک ممکن است در صدک 25 ام باشد بدان معناست که 75 درصد از نوزادان در همان سن وزن بیشتری نسبت به کودک شما و 25 درصد از وزن کمتری دارند.در صدک کم یا زیاد بودن به این معنی نیست که کودک در تمام طول زندگی خود دچار کمبود وزن یا اضافه وزن خواهد شد، همچنین به این معنی نیست که کودک شما مشکلی دارد. درعوض، پزشکان بررسی می کنند آیا کودک با گذشت زمان به صدک پایین تری می رسد یا خیر.

انتظار از افزایش وزن در نوزادان چیست؟

تحقیقات نشان می دهد نوزادان سالم و تازه متولد شده به طور معمول در روزهای پس از زایمان مقداری از وزن خود را هنگام تولد از دست می دهند. این امر بیشتر به این دلیل است که آنها با مایعات اضافی متولد می شوند و به سرعت هم این مایعات را از دست می دهند. نوزادان اندکی بعد شروع به چاق شدن می کنند اونس هایی که هنگام تولد از دست می دهند به طور معمول طی دو هفته بازیابی می شود. بر اساس اعلام کلینیک مایو، در نخستین ماه زندگی بچه ها حدود 5 تا 7 اونس در هفته افزایش می یابند. منابع معتبر نشان می دهد دوره های افزایش سریع وزن نیز معمول است. درست قبل یا هنگام جهش کودک ممکن است بیش از حد معمول سر و صدا کند، همچنین ممکن است خوراک بیشتر یا خوشه ای بخورند. تغذیه خوشه ای زمانی است که آنها برای دوره های زمانی مشخص بیشتر به نوزاد شیر می دهند (خوشه ها). علاوه بر این، بیشتر یا کمتر از حد معمول می خوابند.
پس از جهش رشد متوجه می شوید لباس آنها دیگر مناسب نیست، همچنین دوره هایی را تجربه می کنند که ممکن است افزایش وزن آنها کند شود. طی چند ماه اول پسران بیشتر از دختران وزن می گیرند، اما بیشتر نوزادان در سن 5 ماهگی وزن تولد خود را دو برابر می کنند.

وزن در نوزادان نارس

نوزادانی که زودرس به دنیا می آیند غالبا البته نه همیشه وزنشان نسبت به نوزادان دیگر کمتر است. اگر کودک در 39 هفته حاملگی یا پس از آن به دنیا بیاید نوزاد کامل محسوب می شود. هر هفته تفاوت ایجاد می کندیعنی وزن نوزادی که در هفته 24 یا 25 متولد می شود وزن کمتری نسبت به نوزادی در هفته 28 یا 29 دارد. اگر کودک شما نارس است وزن کم هنگام تولد دارد:
نوزادانی که با وزن کم به دنیا می آیند هنگام تولد بین 1.5 کیلوگرم تا 2.5 کیلوگرم وزن دارند.
نوزادانی که هنگام تولد بسیار کم وزن به دنیا می آیند هنگام تولد کمتر از 1.5 کیلوگرم وزن دارند.
نوزادان نارس هنگام تولد به مراقبت و حمایت پزشکی بیشتری نیاز دارند. آنها اغلب در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) می مانند تا زمانی که از سلامتی کافی برای رفتن به خانه برخوردار نشوند. توانایی چاق شدن مداوم قبل از این که کودک به خانه برود ضروری است. اغلب گرچه نه همیشه نوزادان در NICU نگهداری می شوند تا زمانی که وزن آنها حدود 5 پوند باشد. بچه ها تا 32 هفتگی رفلکس مکیدن ندارند، بنابراین به نوزادانی که خیلی زود متولد می شوند شیر از طریق لوله به معده آنها داده می شود، همچنین کودک از این طریق می تواند شیرخشک بخورد. افزایش وزن اندازه گیری مهم سلامتی نوزادان نارس است. اگر هیچ مشکلی اساسی در سلامتی وجود نداشته باشد که رشد کودک را دشوار کند به طور مداوم وزن اضافه می کند. براساس سطح نارس بودن آنها طی چند هفته اول میزان افزایش وزن با وزن اضافه شده مشابه رحم است. نوزادان نارس با سرعت بیشتری نسبت به بچه های کامل رشد و وزن می گیرند. بسیاری از نوزادان نارس تا نخستین سال تولد خود از نظر وزن به نوزادان کامل می رسند.

بیشتر بخوانید:با نوزاد خود ارتباط برقرار کنید

چه عواملی بر وزن کودک تاثیر می گذارد؟

وزن نوزاد توسط بسیاری از عوامل تعیین می شود. این شامل:
ژنتیک. به عنوان مثال اندازه هر یک از والدین متولد.
طول بارداری. نوزادانی که قبل از موعد مقرر به دنیا می آیند اغلب کوچکتر هستند. نوزادانی که از تاریخ تولد خود گذشته اند بزرگتر از حد متوسط هستند.
تغذیه در دوران بارداری. رژیم غذایی سالم در دوران بارداری به رشد کودک در رحم و فراتر از آن کمک می کند.
عادت های زندگی در دوران بارداری. سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا مصرف برخی داروها بر وزن هنگام تولد کودک تاثیر می گذارد.
جنسیت کودک. این تفاوت کمی در بدو تولد است، اما پسران بزرگتر و دختران کوچکتر هستند.
شرایط سلامتی مادر متولد دوران بارداری. شرایطی مانند دیابت، دیابت حاملگی، بیماری قلبی، فشار خون بالا و چاقی بر وزن کودک تاثیر می گذارد.
تعداد نوزادان همزمان در رحم. سینگلتون، دوقلوها، سه قلوها یا موارد دیگر بسته به میزان فضای مشترک آنها می توانند بر وزن کودک تاثیر بگذارند.
ترتیب ولادت. نوزادان اول می توانند کوچک تر از خواهر و برادر خود باشند.
سلامتی کودک. شامل موارد پزشکی مانند نقص مادرزادی و قرار گرفتن در معرض عفونت حین بارداری است.

چرا وزن کودک مهم است؟

وزن کودک یکی از اقدامات مهمی است که پزشک می تواند برای تعیین اینکه آیا کودک مطابق انتظار رشد می کند یا خیر از آن استفاده کند.
نگرانی های بهداشتی برای نوزادان کم وزن
بچه ها به دلایل مختلف ممکن است در افزایش وزن مشکل داشته باشند. این شامل:
مشکل شیر دادن
غذای روزانه یا کالری کافی دریافت نمی کنید
قرار گرفتن در معرض عفونت قبل از تولد
نقایص مادرزادی مانند فیبروز کیستیک
شرایط پزشکی مانند ریفلاکس معده یا مریضی مادرزادی قلب
هنگامی که کودک به طور طبیعی وزن اضافه نمی کند مشکلاتی مانند کمبود تغذیه یا یک مسئله سلامتی اساسی را نشان می دهد. عدم توانایی در افزایش وزن یک نگرانی است زیرا بر توانایی کودک در ضربه زدن به مراحل مهم رشد تاثیر می گذارد، همچنین تاثیر سوء بر سیستم ایمنی بدن آنها دارد.

نگرانی ها برای نوزادان دارای اضافه وزن

اگر به دیابت یا دیابت حاملگی مبتلا هستید ممکن است فرزندی با اضافه وزن به دنیا بیاورید. نوزادان با وزن بالاتر ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی اضافی داشته باشند تا اطمینان حاصل شود سطح قند خون آنها در حد طبیعی نگه داشته می شود. اگر وزن شما بیش از حد توصیه شده در دوران بارداری باشد ممکن است وزن کودک شما نیز بیش از حد متوسط باشد. این یکی از دلایلی است که حفظ رژیم غذایی سالم در دوران بارداری مهم است. در ایالات متحده به طور معمول به زنان باردار توصیه می شود بین 25 تا 30 پوند در طول بارداری وزن اضافه کنند. پزشک بسته به وزن و سلامتی شما قبل از بارداری توصیه می کند بیشتر یا کمتر از آن افزایش وزن داشته باشید. افزایش وزن در نوزادان در 6 تا 12 ماه اول زندگی به طور معمول نگران کننده نیست به ویژه نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در 6 ماه اول اغلب با سرعت بیشتری وزن می گیرند و پس از آن سرعت خود را کم می کنند. برخی اوقات نوزادانی که وزن بیشتری دارند دیرتر از بچه های دیگر چهار دست و پا می روند و راه می افتند. مهم است کودک رشد کرده و غذاهای جامد را شروع کند. انجام این کار به آنها در حفظ وزن طبیعی خود کمک می کند.

بیشتر بخوانید:نوزادان سزارینی و این هشدار

در پایان

وزن کودک یکی از شاخص های مهم برای بررسی رشد مناسب است است. افزایش وزن خیلی آهسته یا سریع در صورت عدم رسیدگی عواقب طولانی مدت در سلامتی دارد. با این حال، وزن کودک هنگام تولد نشان نمی ده وزن وی در بزرگسالی چه قدر خواهد بود. کودکان بزرگتر و نوپا که دارای اضافه وزن هستند برای رسیدن و ماندن در محدوده وزن سالم کمک می کنند.
مترجم: الهه زارعی