تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث بروز مشکلات گوارشی مانند اسهال، یبوست و گاز می شود. با این حال، اسهال در دوران بارداری می تواند در نتیجه عفونت روده یا اختلال اساسی روده هم باشد. پزشکان اسهال را 3 یا بیشتر حرکات روده ای شل و آبکی در روز می دانند. اسهال مداوم منجر به کم آبی و سوءتغذیه می شود. در دوران بارداری این امر به مادر و جنین آسیب می رساند و زنان باردار مبتلا به اسهال شدید یا طولانی مدت باید بلافاصله تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرند. به گزارش مدیکال نیوزتودی، در این مقاله در مورد طبیعی بودن اسهال در دوران بارداری و دلایل احتمالی آن بحث خواهیم کرد.

اسهال در دوران بارداری

اسهال یک بیماری بسیار شایع است که می تواند همه را از جمله زنان باردار را مبتلا کند. بر اساس اعلام کالج دستگاه گوارش آمریکا، هیچ تحقیقات به روز در مورد شیوع اسهال در زنان باردار وجود ندارد. در دوران بارداری اسهال ممکن است ناشی از تغییرات هورمونی یا جسمی باشد. با این حال، می تواند ارتباطی با بارداری نداشته باشد و در نتیجه عفونت یا اختلال اساسی روده باشد.

تغییرات هورمونی

یک تغییر که می تواند باعث اسهال شود افزایش سطح پروستاگلاندین است. پروستاگلاندین ها مانند اکسی توسین به تحریک انقباضات رحم کمک می کنند، اما همچنین باعث افزایش حرکت در طول دستگاه گوارش نیز می شوند. اگر مدفوع خیلی سریع از روده ها عبور کند منجر به اسهال می شود. افزایش سطح پروستاگلاندین همچنین می تواند باعث بروز اسهال در چرخه قاعدگی شود. پروستاگلاندین های مصنوعی مانند دارویی به نام میزوپروستول به عنوان یک عارضه جانبی دچار اسهال می شود به این دلیل که میزوپروستول باعث جذب مدفوع بیشتر آب و الکترولیت از معده و در نتیجه باعث اسهال می شود. پزشکان به طور معمول از میزوپروستول رای القای زایمان استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید:ماه هشتم بارداری و پیامدهای آن

اسهال عفونی

عفونت روده یکی از دلایل عمده بروز اسهال است. علاوه بر مدفوع شل و آبکی افراد مبتلا به اسهال عفونی علائم زیر را نیز تجربه می کنند:
مدفوع خونین
تهوع و استفراغ
تب و لرز
سرگیجه یا سبکی سر
برخی ارگانیسم ها که می توانند باعث اسهال عفونی شوند:
باکتریها مانند اشریشیا کلی یا هر یک از جنس های کامپیلوباکتر، سالمونلا یا شیگلا
ویروس ها از جمله نوروویروس و روتاویروس
انگلی مانند ژیاردیا لامبلیا و کریپتوسپوریدیوم
فرد می تواند با مصرف غذا یا آب آلوده به این ارگانیسم های مضر آلوده شود. هنگام سفر به کشورهای در حال توسعه اسهال عفونی به عنوان یک خظر تلقی می شود.

اختلالات روده

اسهال مزمن علامت یک اختلال زمینه ای روده است، مانند:
بیماری های التهابی روده از جمله بیماری کرون و کولیت اولسراتیو
سندرم روده تحریک پذیر
بیماری سلیاک
رشد بیش از حد باکتری روده کوچک
همچنین شرایط فوق طیف وسیعی از علائم دیگر را ایجاد می کند. برای مثال:
درد و گرفتگی شکم
گاز و نفخ
کاهش وزن
خستگی
تهوع و استفراغ
مشکلات پوستی و مفصلی
کم خونی
اگر اسهال با علائم دیگر همراه است برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

علل دیگر بروز اسهال

اسهال در دوران بارداری نیز می تواند ناشی از این موارد باشد:
عدم تحمل غذایی یا آلرژی
تغییرات رژیم غذایی
استرس یا اضطراب
مصرف داروهای خاص
خوردن غذاهایی که حاوی الکل قندی مانند سوربیتول، زایلیتول یا مانیتول هستند

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اسهال منجر به کم آبی شدید و سوءتغذیه می شود که برای مادر و جنین مضر است. در صورت مشاهده علائم زیر زن باردار باید فورا تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد:
مدفوع حاوی خون یا چرک
اسهال که بیش از 48 ساعت طول می کشد
6 بار یا بیشتر دفع مدفوع شل در یک دوره 24 ساعته
تب 39 درجه سانتیگراد یا بالاتر
استفراغ مکرر
درد شدید در راست روده یا شکم
علائم کم آبی مانند ادرار تیره رنگ، تشنگی، خشکی دهان، احساس سبکی سر یا ادرار کمتر

بیشتر بخوانید:تاثیرات مختلف صحبت مادر با جنین

درمان های خانگی

فرد با نوشیدن آب فراوان می تواند از کمبود آب بدن جلوگیری کند. نوشیدن مایعات حاوی الکترولیت نیز مهم است، مانند:
سوپ های آبکی و رقیق
نوشیدنی های ورزشی
آب میوه ها
نوشابه های بدون کافئین
برای خانم های باردار پزشک ممکن است یک محلول آب رسانی دهانی پیشنهاد کند. بسیاری از پزشکان نیز برای کمک به بازیابی الکترولیت های از دست رفته در اسهال رژیم غذایی ملایمی را توصیه می کنند. نمونه هایی از غذاهای نرم:
سیب
موز
سیب زمینی ساده
برنج
کراکر شور
نان تست
همچنین از مصرف غذاهایی که باعث بدتر شدن اسهال می شوند مانند محصولات لبنی، هر نوع چربی یا قند و نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری کنید.

داروها برای درمان اسهال

در دوران بارداری باید قبل از مصرف هر داروی جدید با پزشک صحبت کنید زیرا برخی از آنها می توانند مضر باشند. بر اساس اعلام انجمن گوار ش آمریکا، یک مطالعه آینده نگر و کنترل شده هیچ ارتباطی بین مصرف لوپرامید در سه ماهه اول بارداری و ناهنجاری های اصلی جنین پیدا نکرد. ایمودیم یک داروی بدون نسخه موثر برای درمان اسهال کوتاه مدت است.

خلاصه

اسهال یک بیماری شایع است که می تواند همه را از جمله زنان باردار مبتلا کند. تغییرات هورمونی، عفونت روده و اختلالات زمینه ای روده همه می توانند باعث بروز اسهال در دوران بارداری شوند. اگر اسهال بیش از 48 ساعت طول کشید به پزشک مراجعه کنید. برای علائمی مانند تب، کمبود آب بدن، مدفوع خونی یا استفراغ مکرر فورا به پزشک مراجعه کنید، همچنین قبل از مصرف هر گونه دارو برای اسهال با پزشک مشورت کنید. نوشیدن آب فراوان و سوپ های آبکی و رقیق می تواند از کمبود آب بدن جلوگیری کند.
مترجم: الهه زارعی