1

آیا تصمیم دارید بچه دار شوید؟ به شما تبریک می گوییم! برای اینکه بدانید پیش از باردار شدن چه کارهایی باید انجام بدهید تا سلامت و شاد باشید و احساس آمادگی برای شکل گیری جنین در وجودتان را داشته باشید، خوب است موارد زیر را به خوبی رعایت کنید و انجام دهید.

1.    قرص نخورید

اگر تاکنون قرص ضدبارداری مصرف می کردید، مصرف آن را قطع کنید. این کار باعث می شود تا متوجه شوید دوران قاعدگی طبیعی بدنتان چگونه است – 27 روزه یا 32 روزه یا … است؟ به همین ترتیب، می توانید زمان تخمک گذاری را نیز تشخیص دهید که برای تعیین بهترین زمان لقاح پذیری لازم است. اگر مدت طولانی قرص مصرف کرده اید، چرخه عادت شما با قبل از مصرف قرص بسیار فرق خواهد داشت و طول می کشد تا هورمون ها به روش طبیعی خود ترشح شوند. شاید حتی قاعدگی صورت نگیرد. اما اگر پس از سه ماه پریود نشدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

2.    مصرف برخی چیزها را باید کم یا قطع کنید

سیگار و الکل نباید به هیچ وجه در دوران بارداری مصرف و استعمال شوند. اگر فقط به طور تفریحی یک بار در هفته سیگار می کشید، ادامه آن تا پیش از بارداری مساله ای ندارد. اما اگر یک سیگاری حرفه ای هستید یا زیاد الکل می نوشید باید بدانید این مساله در باروری و قدرت زایش شما تاثیر منفی دارد. این دو ماده برای مردها نیز مضر است. به طوری که باعث کاهش میزان اسپرم در مردان می شوند. سیگار کشیدن پدر و مادر و مصرف الکل توسط آنها باعث اشکالات زایمان، سقط جنین، زایمان زودرس و … می شوند.

برای سریع تر باردار شدن بخوانید

بر اساس آمار مشخص شده است، 13 درصد از اشکالان باروری زنان و مردان در نتیجه استعمال دخانیات است. حتی خانم هایی که خود سیگاری نیستند و همسرشان به طور دایم سیگار می کشد نیز در معرض خطرات این دخان هستند که ممکن است در بارداری آنها اشکالاتی به وجود بیاورد.

از زمانی که تصمیم گرفتید بچه دار شوید، سیگار، مواد مخدر و الکل را کنار بگذارید. زیرا اگر پس از بارداری این کار را انجام دهید بدن دچار شک می شود و بارداری را بسیار دشوار خواهد کرد.

3.    کم کردن مصرف کافئین

مصرف کافئین را از همان دوران پیش از بارداری تا حد امکان کاهش دهید. نه تنها برای اینکه باعث سقط جنین می شود بلکه برای اینکه باید پس از بارداری به طور کامل آن را حذف کنید.
پزشکان در مورد میزان مصرف کافئین هنوز به نتیجه واحد نرسیده اند. برخی می گویند یک فنجان کوچک قهوه در روز  ضرری ندارد (حدود 100 میلی گرم) و برخی توصیه اکید دارند که به طور کامل مصرف قهوه را در بارداری به ویژه ماه های اول کنار بگذارید. البته کافئین فقط به قهوه محدود نمی شود، نوشیدنی های انرژی زا، سودا، چای و برخی داروهای ضددرد نیز کافئین دارند. وقتی تصمیم به بارداری گرفته اید، می توانید یک قوطی 350 گرمی سودا، یک فنجان چای سبز یا سیاه، 30 تا 60 گرم کافئین مصرف کنید.

2

4.    سینما بروید

پیش از باردار شدن تا می توانید سینما یا تئاتر بروید زیرا پس از بارداری نمی توانید برای چند ساعت پشت سر هم یکجا بنشینید. در ضمن، بیرون دستشویی در دوران بارداری نیز بسیار دشوار است. حتی اگر در وسط فیلم خوابتان بگیرد بیدار کردن شما کار سختی است زیرا زنان باردار بیشتر خسته می شوند و خواب سنگین تری دارند.

5.    هر ماه مقداری پول پس انداز کنید

حتما خودتان هم می دانید کودک هزینه های بسیاری همچون پوشک دارد که باید به طور مرتب برای او تهیه کنید. بنابراین، طبق یک برنامه ریزی هر ماه مبلغی را برای بارداری خود پس انداز کنید. البته حتی شاید بارداری نیز بیش از آنچه تصور کنید برایتان هزینه داشته باشد؛ هزینه ویزیت های پی در پی پزشک، لباس بارداری و خوراکی های این دوران همه هزینه دارند که باید به آنها توجه کنید. هر ماه این پس انداز را داشته باشید حتی اگر مبلغ آن کم بود. در هر صورت کمک هزینه ای است که برخی مشکلات را برطرف می کند.

6.    مصرف مکمل های غذایی

همه خانم هایی که تصمیم می گیرند باردار شوند باید از سه تا 6 ماه قبل هر روز یک قرص مولتی ویتامین و 400 میکروگرم فولیک اسید مصرف کنند. مصرف به اندازه ویتامین B قبل و در ابتدای بارداری باعث کاهش 70 درصدی مشکلات استخوانی بارداری می شود. مولتی ویتامین مملو از انواع ویتامین ها همچون آهن برای کم خونی و کلسیم برای سلامت استخوان و دندان ها می شود. قرص ها را صبح یا ظهر مصرف کنید.

7.    زیاد بخوابید

وقتی تصمیم به بارداری گرفتید، تا می توانید بخوابید زیرا پس از بارداری و زایمان دچار کمبود خواب شدید خواهید شد. کوچک ترین وقتی که پیدا می کنید را چرت بزنید یا کامل بخوابید. در دوران بارداری مسایلی همچون سوزش معده (ترش کردن)، دستشویی رفتن و به پهلو خوابیدن باعث می شوند تا زن باردار نتواند خواب راحتی داشته باشد. خواب کافی داشتن به زودتر بچه دار شدن هم کمک می کند. زنانی که خواب کمی دارند مشکلات بیشتری برای تخمک گذاری دارند.

8.    درمان قطعی استرس های خود را پیدا کنید

برخی تحقیقات نشان می دهند داشتن استرس و اضطراب زیاد  می تواند توانایی باردار شدن خانم ها را کاهش دهد. اگر انسان مضطرب و پراسترسی هستید باید بدانید پس از بارداری این مساله بیشتر هم می شود. بنابراین، بهتر است از هم اکنون در صدد درمان اضطراب های خود باشید و کشف کنید چه چیزهایی باعث آرامش شما می شوند. به طور مثال، شاید نوشیدن چای یا صحبت کردن با یک دوست باعث آرامش شما بشود. یا به طور مثال می توانید 15 دقیقه پیش از خواب افکار نگران کننده خود را روی کاغذ یادداشت کنید.