young pregnant woman

ورزش و نرمش و پیاده روی برای هر زن بارداری می تواند مفید واقع شود و زایمانی بسیار احت و طبیعی را برایش رقم بزند بنابراین در این مورد توضیحاتی برای خانم های باردار داریم.

متخصص و جراح زنان گفت: ورزش‌های دوران بارداری باید سبک باشد، راه رفتن در استخر و شنای ملایم، یوگا و نیم‌ ساعت پیاده‌روی بر سطحی صاف برای زنان باردار مفید است.

 اشرف آل‌یاسین در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره ورزش‌ها و نرمش‌های دوران بارداری، اظهار داشت: زنان باردار به شرطی که سابقه بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات قلبی و فشار خون یا سابقه زایمان زودرس نداشته‌اند برای نرمش در دوران بارداری منعی ندارند.

وی افزود: زنان بارداری که قبلاً ورزشکار بوده‌اند تقریباً می‌توانند ورزش خود را ادامه دهند اما ورزش در این دوران نباید به سنگینی پیش از بارداری باشد.

این فلوشیپ نازایی گفت: انجام ورزش‌های هوازی برای زنان باردار مفید است و زنانی که پیش از بارداری ورزش نکرده‌اند نیز می‌توانند در این دوران ورزش کنند.

وی افزود: راه رفتن در استخر و شنای ملایم به شرطی که صدمه‌ای به مادر نزند، او را خسته نکند و اکسیژن کافی را به او برساند بسیار موثر است.

رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان دکتر شریعتی گفت: به زنان باردار توصیه می‌کنیم تا در کلاس‌های تن‌آسایی که ویژه زایمان طبیعی و فیزیولوژیک است شرکت کنند چرا که در این کلاس‌ها نرمش‌هایی وجود دارد که کمک‌کننده است. همجنین ورزش ذهنی یوگا می‌تواند زنان را برای زایمان طبیعی آماده سازد.

وی ادامه داد: زنانی که زایمان اول‌شان است و زمینه خطر نیز ندارند و آنهایی که سابقه زایمان طبیعی دارند بهتر است در کلاس‌های ورزش زایمان طبیعی شرکت کنند.

مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کلاس‌های ورزش زایمان را رایگان برگزار می‌کند و زنان باردار می‌توانند تقریباً در تمام بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی به صورت رایگان از این کلاس‌ها استفاده کنند. همچنین این کلاس‌ها با هزینه ناچیز چیزی حدود 5 تا 10 هزار تومان در بیمارستان‌های خصوصی نیز برگزار می‌شود.

وی با بیان اهمیت این کلاس‌ها در زایمان طبیعی اظهار داشت: این کلاس‌ها شرایط زنان باردار را برای زایمان طبیعی میسر می‌کند و با ورزش‌ها و نرمش‌هایی که دارد زمینه زایمانی راحت را فراهم می‌کند.

رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان دکتر شریعتی ادامه داد: این نرمش‌ها موجب آرام شدن و آمادگی برای زایمان می‌شود. همچنین ایروبیک و نرمش‌های سبک مانند نیم‌ساعت پیاده‌روی بر سطحی صاف می‌تواند وضعیت فیزیولوژیک بدن را طبیعی‌تر کند.

آل‌یاسین خاطر نشان کرد: با توجه به ترشح برخی هورمون‌ها در دوران بارداری چنانچه مادری بی‌حرکت باشد و تغذیه مناسبی نداشته باشد می‌تواند به دیابت بارداری مبتلا شود در حالی که پیاده‌روی انرژی اضافی را می‌سوزاند و مانع ابتلا به دیابت می‌شود.

منبع:سلامانه