نوشیدنی های انرژی زا به شما انرژی لحظه ای می دهند. آن ها خیلی خوشمزه هستند، اما ممکن است سالم نباشند، به همین دلیل شما باید در دوران بارداری از نوشیدن آن ها اجتناب کنید. اگر شما عاشق این نوشیدنی ها هستید، ممکن است بخواهید به زودی بعد از فراغت از زایمان آن ها را بنوشید. به هر حال الان مرحله شیردهی است و شما باید مراقب باشید که در دوران بارداری بوده اید؛ بنابراین اگر شما می خواهید بدانید که آیا نوشیدنی های انرژی زا در دوران شیردهی بی خطر است، ما به این سوال پاسخ می دهیم. همچنین در این مقاله از بخش زنان و زایمان و بخش تغذیه دکتر سلام به شما می گوییم که چه چیزی نوشیدنی های انرژی زا را تشکیل می دهد و اینکه شما می توانید جایگزینی برای آن ها داشته باشید یا خیر؟

نوشیدنی انرژی زا چیست؟

یک نوشیدنی انرژی زا نوشیدنی است که سرشار ازکافئین و قند است. بر طبق آگهی ها، این نوشیدنی انرژی لحظه ای و انگیزشی را فراهم می کند که ممکن است گاز دار یا غیرگاز دار باشد. برخی نوشیدنی های انرژی زا شامل عصاره های گیاهی و همچنین اسیدهای آمینه است.

نوشیدنی انرژی زا -01

بیشتر نشان های تجاری حاکی از این است که نوشیدنی های انرژی زا می توانند کارهای عجیب و غریبی برای افزایش استقامت و عملکرد فیزیکی خود، بهبود پردازش ذهنی و غلظت و کاهش خستگی عضلانی انجام دهند . علیرغم این وعده های باورنکردنی، تحقیقات هنوز فواید سالم بودن مصرف این نوشیدنی های انرژی زا که سیل بازارجهانی است را اثبات نکرده است.

آیا مصرف نوشیدنی انرژی زا در دوران شیر دهی بی خطر است؟

مواد استفاده شده در نوشیدنی های انرژی زا می تواند منجر به بسیاری عوارض جانبی شود و برای شیر خوردن بچه و مادر نامناسب و خطرناک باشد. چند دلیل در زیر ذکر شده است. مواد تشکیل دهنده نوشیدنی انرژی زا عبارتند از:

1- کافئین

این سوال در مورد سالم بودن نوشیدنی های انرژی زا به طور عمده به علت کافئین موجود در آن است . یک ماده تشکیل دهنده که در تمام نوشیدنی های انرژی زا کافئین است. مصرف کافئین در این نوشیدنی ها توسط مدیریت دارو و غذای ایالات متحده کنترل نشده است.

در واقع، اکثر نوشیدنی های انرژی زا بیش از دو برابر مقدار کافئین موجود در کیک است. بعضی از نشان های تجاری محبوب نیز شامل مواد افزودنی مانند گوارانا که چهار برابر مقدار کافئین دانه های قهوه دارد، است.

 نوشیدنی های انرژی زای مختلفی بارها و بارها از بازار حذف شده اند چون کافئین و قند بالایی داشته اند. کارشناسان بهداشت شدیدا پی برده اند که نوشیدنی های انرژی زا که منحصرا برای تقویت هوشیاری وعملکرد فیزیکی وعده می دهند، باید دارای یک برچسب محتوای کافئین خاص باشد.

کافئین چه کاری انجام می دهد؟

کافئین مصرف شده توسط مادری که شیر می دهد می تواند به شیر مادر وارد شود و به نوزاد منتقل شود. یک نوزاد می تواند 06/0 تا 5/1 درصد کافئین مصرف شده توسط مادر را از طریق شیر مادر دریافت کند.  کافئین در نوزادان شیرخوار نیمه عمر طولانی تری نسبت به بچه های بزرگتر دارد و در نتیجه، زمان بیشتری برای خارج شدن می برد و در عین حال باعث واکنش می شود. نیمه عمر کافئین در نوزاد 120 ساعت است و تا زمانی که نوزاد به 3 تا 5 ماه می رسد، به تدریج به 14 ساعت کاهش می یابد؛ بنابراین دوزهای بالایی از مصرف مادر موجب انباشت کافئین در بدن کودک و موجب تحریک او می شود.

نوشیدنی انرژی زا -00

مصرف متوسط کافئین برای مادران شیرده و شیرخواران بسیار مفید است، اما در نوزادانی که بسیار حساس به کافئین هستند، می تواند باعث بی قراری، تحریک پذیری و کم خوابی می شود. اگر چه کافئین برای درمان خفقان نوزاد در نوزادان زود رس استفاده می شود، اما به خاطراثرات مضربه دقت مورد توجه قرار می گیرد. آیا قهوه بدون کافئین در هنگام شیردهی بی خطر است؟

2- سایر مواد تشکیل دهنده

سایر مواد تشکیل دهنده همچنین می تواند مشکلاتی را در هنگام مصرف نوشیدنی های انرژی زا هنگام شیر دادن ایجاد کند.
به عنوان مثال، گیاهی به نام جین سینگ احتمال داده می شود که باعث افزایش استقامت و مانع فعالیت عادی استروژن می شود. جینسینگ به دلیل کمبود مدارک در مورد سالم بودن آن، برای مادران شیرده توصیه نمی شود.

FDA  ایالات متحده هیچ مقرراتی را برای مواد تشکیل دهنده دیگر وضع نکرده است و اسیدهای آمینه ممکن است در نوشیدنی های انرژی زا موجود باشند. در دوران شیردهی باید از مقدار بالای تارین اجتناب کرد.  بعضی نوشیدنی انرژی زا بسیار ادرارآور است.

 در مورد چند نوشیدنی دیگر هیچ نظارتی وجود ندارد. برخی از نوشیدنی های انرژی زای محبوب، مانند نوشیدنی انرژی زای 5 ساعته، مقدار زیادی ویتامین B6 دارند. خوردن بیش از 50 میلی گرم B6 در هر روز توصیه نمی شود.

به عنوان یک واقعیت، اطلاعات مربوط به بسیاری از مواد تشکیل دهنده از جمله در اکثر نوشیدنی های انرژی زا نشان داده نشده است و آنها را در طول دوره شیردادن ناامن می سازد. اگر شما مایل به نوشیدن انرژی زا در رژیم غذایی شیردهی هستید، نظر دکتر خود را بپرسید. اگر پزشک تان آن را تایید کند، مصرف آن را به 16 اونس در روز محدود کنید.

جایگزین نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی انرژی زا -0

به سراغ یک فنجان قهوه (نه بیشتر از دو فنجان در روز) و یا چای بروید. مقدار کمی از کافئین در آنها می تواند انرژی شما را بدون آسیب رساندن به یک کوچکتان افزایش دهد. این روشی است که شما می توانید بسیاری از مواد تشکیل دهنده گیاهی و بارهای قند اضافه شده در نوشیدنی های انرژی زا را کاهش دهید. به یاد داشته باشید مصرف کافئین خود را تا 300 میلی گرم در روز محدود کنید.

توجه: حتی این مقدار کم از کافئین می تواند برای بعضی از نوزادان خیلی زیاد باشد. فقط کودکتان را ببینید و واکنش او را دنبال کنید. به جای خوردن نوشیدنی های انرژی زا در هنگام شیردهی، آب میوه های سالم و طبیعی و سوپ را امتحان کنید . آنها در حفظ نسبت بالای انرژی تان، جلوگیری از کم آبی بدن و تقویت ایمنی خود کمک می کنند.  همچنین مطمئن شوید که رژیم سالم و متعادل را می خورید. دریافت نور خورشید واشعه ها می توانند بدن شما را دوباره جوان کنند.

آیا خوردن چای سبز در دوران شیردهی بی خطر است؟

بهره گرفتن از خواب نیمروز یک ایده عالی برای فرار از ضعف و به دست آوردن انرژی اضافی است. امتحان کنید و یک ورزش عادی روزمره را بعد از مشورت با دکتر خود به تدریج برای ساختن استقامت خود دنبال کنید. چگونه انرژی خود را در هنگام شیردهی حفظ کردید؟